Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V Gdaňsku obnovili pomník kontroverzního kněze

Ze světa / / ČTK / mn / 26. února 2019 9:19
V Gdaňsku obnovili pomník kontroverzního kněze

Ilustrační foto: polská vlajka
Autor: Pexels.com

Gdaňsk -

Dělníci z loděnic v severopolském Gdaňsku  vrátili na původní místo strženou sochu polského kněze Henryka Jankowského. Farář, který zemřel v roce 2010, byl znám aktivitami v protikomunistickém hnutí Solidarita, ale čelil i nařčením, že zneužíval nezletilé chlapce a dívky. Pomník byl obnoven i přes nesouhlasné stanovisko gdaňské radnice, informovala místní média.

Odborářský předák ve gdaňských loděnicích a zároveň člen konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Karol Guzikiewicz dnes uvedl, že socha by měla zůstat na svém místě, dokud nebudou obvinění vznesená proti Jankowskému přesvědčivě objasněna. "Solidarita za to přebírá odpovědnost," řekl agentuře PAP.

Obnova pomníku se odehrála i přes nesouhlasné stanovisko gdaňské radnice, ovládané uskupením v lednu zavražděného primátora Pawla Adamowicze a opoziční Občanskou platformou, podle níž by se pomník Jankowského už na své místo vracet neměl. Dělnický výbor, který stál za opětovným vztyčením sochy nevyloučil, že ji budou nyní střežit dobrovolnické hlídky.

Aktivisté strhli sochu v noci na čtvrtek na předem připravené pneumatiky, položili na ni ministrantské roucho a na ruku jí navlékli chlapecké slipy. V prohlášení novinám uvedli, že chtěli symbolicky strhnout Jankowského z piedestalu "falešné paměti a cti" a vyjádřit "občanský nesouhlas s přítomností zla ve veřejném prostoru". Muži sochu povalili v den, kdy papež František ve Vatikánu zahájil summit představitelů katolické církve o boji proti zneužívání dětí a mladistvých.

Polská prokuratura v pátek oznámila, že muži původem z Varšavy byli obžalováni z neuctivého zacházení s pomníkem a z jeho poškození. Hrozí jim až pět let vězení.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
53%
 
Spíše ano
21%
 
Ne
23%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 72)