Halík a Zulehner předali papeži Františkovi otevřený dopis na podporu jeho reformního úsilí
Ze světa / vlu / Vlastní zpráva / 27. února 2019 12:01Teologové Tomáš Halík a Paul Zulehner předávají 75 000 podpisů otevřeného dopisu na podporu reformního úsilí papeže Františka
Autor: ČKA
Vatikán/Praha - Tomáš Halík s rakouským teologem Paulem Zulehnerem předali ve středu 27. února ve Vatikánu papeži Františkovi otevřený dopis na podporu jeho reformního úsilí. Tento dopis podepsalo přes 75 000 signatářů, mezi nimi 2 400 profesorů teologie a osobností veřejného života z pěti kontinentů. Tomáš Halík se v Římě radil o dalším postupu také s blízkými spolupracovníky papeže Františka.
„Podobně jako reformy 2. vatikánského koncilu vyrostly z úsilí celé generace teologů, tak reformní impulsy papeže Františka potřebují široké intelektuální zázemí. Podařilo se nám vytvořit síť teologů od Sao Paula po Tokyo, od Harvardu po Oxford, Vídeň a Prahu. Nejprve jsme shromáždili názory signatářů na to, jakým výzvám čelí dnes církev v různých kontinentech a výsledky publikovali ve dvou knihách. Jako další krok chceme zapojit experty z různých zemí do velkého výzkumného projektu Víra a přesvědčení ‚nevěřících‘. Ukázalo se, že mnozí lidé, kteří se přestali identifikovat s tradičními církvemi, se nestávají ateisty, nýbrž spíše ‚hledači‘ a velkým úkolem církve je porozumět jim a navázat s nimi dialog“.
Filipinský kardinál Tagle při zahajovacím projevu summitu předsedů biskupských konferencí celého světa o zneužívání dětí citoval myšlenky Tomáše Halíka o ranách současné společnosti a církve. „Má-li církev po všech skandálech znovu získat věrohodnost, musí brzy předložit jasnou vizi svého působení ve světě. Osobně jsem přesvědčen, že církev se má starat nejen o lidi na okraji společnosti, ale i o lidi, které tradiční formy náboženství neoslovují. Jednoduché dělení lidí na věřící a ateisty už nepostihuje pestrou škálu duchovních postojů v pluralitním světě,“ dodává Tomáš Halík.
Paul Zulehner je rakouský katolický kněz a pastorální teolog. Mezi lety 2000 až 2007 byl děkanem teologické fakulty vídeňské univerzity, o rok později jako emeritní profesor odešel z univerzity. Je rovněž členem Rakouské i Evropské akademie věd. V českém překladu vyšly například jeho knihy Papež František a jeho reforma církve nebo Přijď království tvé, kterou vydal společně s filozofem a teologem Peterem Neunerem.
Celé znění dopisu bylo zveřejněno na stránkách www.pro-pope-francis.com.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
10.09.2024 18:19ČRo: Na pražském arcibiskupství zasahují kriminalisté
9.09.2024 11:53Portál Christnet.eu má omezené finanční prostředky na další provoz. Prosíme čtenáře o podporu
9.09.2024 11:44Papež v rámci své asijské cesty v Papui-Nové Guinei navštívil hlavní město i odlehlou džungli
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010