Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Soud v Kroměříži bude rozhodovat o vlastnictví Květné zahrady

Kraje: Zlínský / / ČTK / 1. března 2019 15:50
Soud v Kroměříži bude rozhodovat o vlastnictví Květné zahrady

Arcibiskupský zámek v Kroměříži
Autor: Wikipedia.org / Michal Bjalek / Creative Commons

Kroměříž -

Kroměřížský okresní soud se začne ve čtvrtek 7. března zabývat sporem o vlastnictví Květné zahrady v Kroměříži. Vyplývá to ze soudních databází, ČTK termín jednání potvrdil i mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Stát zahradu v restitucích odmítl vydat církvi, olomoucké arcibiskupství proto předloni ve věci podalo žalobu. Květná zahrada je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, spravuje ji Národní památkový ústav (NPÚ), který je státní příspěvkovou organizací.

První stání v kauze se u soudu v Kroměříži mělo původně konat už v listopadu 2017, bylo ale zrušeno. Arcibiskupství totiž požádalo, aby v případu rozhodoval jiný než kroměřížský soud, což však Krajský soud v Brně zamítl. Arcibiskupství neuspělo ani s dovoláním k Nejvyššímu soudu.

Krajský soud koncem loňského roku zamítl také námitku podjatosti soudkyně okresního soudu Jany Ivánkové, kterou arcibiskupství podalo. Podle Gračky soudkyně arcibiskupství neposkytla přiměřeně dlouhou dobu k prozkoumání materiálů protistrany, zatímco NPÚ ano. "Měli jsme za to, že byla protistrana termínem zvýhodněna. Vedle toho také víme, že dostávala naše důkazy, které jsme předkládali. My jsme od protistrany důkazní materiály nedostávali. Z tohoto jednání jsme usoudili, že tam ta podjatost je," řekl ČTK Gračka.

Podle mluvčí brněnského krajského soudu Evy Angyalossy shledal soud námitku arcibiskupství jako nedůvodnou. "Ze spisu nebyly zjištěny žádné skutečnosti, které by odůvodňovaly pochybnosti o nepodjatosti soudkyně," uvedla Angyalossy. ČTK se dnes pokusila telefonicky zastihnout na soudu v Kroměříži také Ivánkovou, podle vyjádření svých kolegů má však v těchto dnech dovolenou.

Arcibiskupství je přesvědčeno, že Květná zahrada tvoří celek s kroměřížským zámkem a Podzámeckou zahradou, které stát vydal církvi v rámci majetkového vyrovnání v roce 2015. NPÚ však už dříve oznámil, že Květnou zahradu nevydal kvůli pochybnostem o splnění zákonných podmínek. Historický areál zahrady je totiž provázán s novostavbami, které podle NPÚ nelze vyčlenit a podle zákona o restitucích tedy nemohou být vydány. V Květné zahradě v roce 2014 skončily práce za 230 milionů korun, díky nimž se zhruba její třetina vrátila do své podoby ze 17. století.

Kroměřížská Květná zahrada je známá též pod názvem Libosad. Dnes je prakticky jediným představitelem takto komponovaného celku v Evropě. Zahradu nechal vybudovat v druhé polovině 17. století olomoucký biskup Karel z Lichtenštejna-Kastelkornu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 165)