Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Klášter Želiv připomene výročí příchodu premonstrátů fotografiemi

Kraje: Vysočina / / ČTK / mn / 4. března 2019 22:47
Klášter Želiv připomene výročí příchodu premonstrátů fotografiemi

Klášter premonstrátů s kostelem Narození Panny Marie v Želivě.
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Želiv -

Premonstráty z kláštera v Želivi v modlitbách, při zábavě, jednání kapituly i při běžné práci zachycují fotografie Jiřího Nováčka. Vznikly u příležitosti letošního 870. výročí příchodu premonstrátů do původně benediktinského kláštera. Jejich výstava nazvaná Alba nostrum via lux začne v klášteře 2. března a potrvá do 25. dubna.

Jiří Nováček je umělecký a dokumentární fotograf, absolvent katedry fotografie Slezské univerzity v Opavě, jehož tvorba vzniká v ČR i v zahraničí včetně Velké Británie, kde studoval a pracoval. Zvoleným tématům se věnuje dlouhodobě. S fotografováním života za zdmi kláštera má bohaté zkušenosti, řadu let dokumentoval život mnichů v klášteře v Rajhradě. Věnuje se také rozsáhlému cyklu ze života aristokratických rodin v Čechách a na Moravě. Jeho fotografie jsou mimo jiné součástí publikace Vladimíra Votýpky Sedm životů o hraběti Františku Podstatzkém-Lichtensteinovi z roku 2017, která popisuje životní cestu majitele zámku ve Velkém Meziříčí.

Klášter je od roku 2010 národní kulturní památkou. Byl založen v roce 1139 pro benediktiny, kteří přišli ze sázavského kláštera. Premonstráti je vystřídali o deset let později. V roce 1950 komunisté klášter zrušili a přeměnili ho v internační tábor, v němž byli kněží drženi bez rozsudku. Mezi 464 internovanými byl i František Tomášek, pozdější pražský arcibiskup a také kardinál. Od roku 1957 byla v klášteře psychiatrická léčebna. Řeholní komunita se mohla vrátit po roce 1989.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
30%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 178)