Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Duka na základě reportáže pořadu 168 hodin o zneužívání podal trestní oznámení

Domácí zpravodajství / vlu / Vlastní zpráva / 5. března 2019 21:53
Duka na základě reportáže pořadu 168 hodin o zneužívání podal trestní oznámení

Kardinál Dominik Duka
Autor: Wikipedia.org / Roman Albrecht / Creative Commons

Praha - Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka podal trestní oznámení na neznámé pachatele sexuálních trestních činů. Učinil tak v reakci na informace, které zazněly v pořadu České televize, kde údajné oběti takových činů vypovídaly. Duka chce zároveň prostřednictvím zákonodárců iniciovat novelu trestního zákoníku, která by zakotvila povinnost oznámit trestný čin znásilnění, sexuálního nátlaku a pohlavního zneužití u osob mladších 16 let.

Ve Vatikáně se předminulý týden konal summit o ochraně nezletilých. Papež František slíbil, že církev nebude sexuální skandály zamlčovat, zastane se obětí a vyvine veškeré úsilí, aby byli pachatelé postaveni před soud. Závazné závěry nebo závěrečný dokument z fóra nevzešly. Papežův mluvčí ale oznámil, že pro městský stát Vatikán budou v brzké době vydána opatření určená k ochraně dětí.

Kardinál Duka po skončení summitu uvedl v italské televizi Sky TG24, že kolem sexuálního zneužívání v církvi jde také trochu o hysterii a že provinilí kněží tvoří „promile“ z celého kléru. „V rozhovoru s italskou televizí Sky jsem skutečně řekl slova o částečné hysterii, která se ovšem týkala způsobu medializace značně problematické kauzy jedné dospělé osoby,“ uvedl dnes Duka v prohlášení. Detailněji se k této kauze nechce vyjadřovat.

Trestní oznámení podal proto, aby policie prošetřila, zda byly spáchány trestné činy, o kterých mluvili lidé v reportáži České televize. „Pachatelé mohou být potrestáni podle práva České republiky. I z pohledu církevního práva a učení římskokatolické církve se jedná o jednání, které nelze tolerovat, natož skrývat či o něm mlčet,“ uvedl kardinál.

Odkazuje se na statistiky nevládních organizací, podle nichž v Česku je evidováno ročně asi 700 případů sexuálních zneužívání v celém spektru společnosti. „V katolické církvi v České republice naše zpráva pro římský summit předložila deset případů za 30 let, evidujeme tedy jednoho pachatele za tři roky. Většina z nich byla odsouzena podmíněně, neboť soudy neměly dost podkladů pro nepodmíněné odsouzení,“ říká Duka.

Připomíná ale také případ katolického kněze Adama Stanislava Kuszaje, jehož nevina se prokázala až po osmi letech. „Život takového člověka je v troskách, stejně jako u oběti. Nevytvářejme již oběti ani na jedné, ani na druhé straně,“ uvedl Duka.

V jednom ze tří případů oběť s nikým o zneuživání nemluví

Při záverečném proslovu na summitu ve Vatikánu uvedl papež František, že v jednom ze tří případů oběť zneužívání s nikým nemluví: „Nicméně ani dnes dostupné statistiky vypracované státními i mezinárodními organizacemi (WHO, Unicef, Interpol, Europol aj.) neuvádějí pravý rozsah tohoto často podceňovaného jevu, protože mnohé případy sexuálních zneužití nezletilých nejsou hlášeny, zejména ony početné případy z rodinného prostředí.

Zřídka se totiž oběti svěřují a hledají pomoc. Za tímto zdráháním může být stud, rozpaky, strach z pomsty, pocit viny, nedůvěra v instituce, kulturní a sociální podmíněnost, ale také dezinformace ohledně služeb a center pomoci.“

Štampach: Duka nebere tyto případy vážně

Religionista Ivan Štampach v pořadu ČT Události, komentáře řekl, že kardinál Duka nebere případy zneužívání vážně. „Já jsem byl kdysi dávno členem dominikánského řádu v době, kdy Dominik Duka byl jeho místním představeným, provinciálem. Později jsem se dozvěděl, že dva z mých tehdejších spolubratří, kolegové, zneužívali chlapce. A že se o tom mluvilo, ale Duka to nebral vážně a že to pokládal za pomluvy nebo se tvářil, že jsou to pomluvy. Čili to zrovna není člověk, od kterého bych řešení na lokální úrovni očekával.“

S jednou obětí toho, co popsal Štampach, mluvil osobně i reportér pořadu 168 hodin. Ta slova potvrzuje, veřejně ale vystoupit nechce. Žádost o rozhovor s kardinálem Dominikem Dukou na toto téma zůstala, podle redaktorů pořadu, bez reakce.

Směrnice pro postup v případech sexuálního zneužívání

Česká biskupská konference přijala v roce 2015 směrnici pro postup v případech sexuálního zneužívání. V té se mimo jiné uvádí: „Diecézní biskup vytvoří pro svou diecézi kolegium o třech až pěti členech, jehož členy bude pověřovat předběžným šetřením důvodnosti nařčení vzneseného vůči duchovnímu nebo pracovníkovi církevní instituce. Bez pověření biskupa nebo generálního vikáře nemají členové kolegia žádné pravomoci.“

Takové kolegium vzniklo v pražské arcidiecézi k 1. lednu 2019 a v brněnské diecézi až v únoru tohoto roku. Informace o vzniku podobných komisí v jiných diecézích zatím nejsou veřejně dohledatelné.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
27%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
7%
 
ne
53%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
12%
 
(Počet hlasů celkem: 148)