Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Kardinál Duka podal kvůli zneužívání trestní oznámení, obět mu však „obrat“ nevěří

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / redakce / 4. dubna 2019 0:59
Kardinál Duka podal kvůli zneužívání trestní oznámení, obět mu však „obrat“ nevěří

Kardinál Dominik Duka
Autor: Wikipedia.org / Claude TRUONG-NGOC / Creative commons

Praha - Pražské arcibiskupství podalo trestní oznámení na kněze, který údajně před lety sexuálně zneužíval tehdy nezletilého Jiřího Kylara, v současné době svinařského zastupitele. Deníku N to potvrdila kancléřka arcibiskupství Marie Kolářová. Kněz, kterého kardinál Dominik Duka už v sobotu odvolal ze služby, svou vinu podle informací serveru odmítá. Kylar v tiskové zprávě uvedl, že Duka v posledních dnech začíná předstírat razantní a zásadový postup, tento obrat mu však nevěří.

Knězovo odvolání doporučilo kolegium ustanovené pro obdobné případy. Členové kolegia „dospěli k závěru, že se jedná o podezření důvodné, a arcibiskup pražský, kardinál Dominik Duka jako ordinář rozhodl o okamžitém odvolání dotyčného kněze ze služby,“ uvedl v sobotu mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman.

Pražské arcibiskupství zároveň podalo na kněze trestní oznámení a jeho zástupci včetně biskupa Zdeňka Wasserbauera jeli toto rozhodnutí knězi oznámit na faru osobně, píše Deník N. Na tomto setkání kněz svou vinu podle informací Deníku N popřel. Arcibiskupství zveřejnění jména podmínilo Kylarovým souhlasem, ten ho ale odmítl dát.

Jiří Kylar se rozhodl do svého případu nyní už dál nezasahovat, protože se mu podle serveru nelíbí postoj pražského arcibiskupství. Kritizuje mimo jiné fakt, že přestože v médiích se svým příběhem poprvé vystoupil už v září 2018, měsíce se nic nedělo.

Kylar: Postup arcibiskupství je projev naprostého nepochopení situace a diletantismu

V tiskové zprávě zaslané ČTK se Kylar pozastavil nad tím, že informace k jeho případu mají a poskytují některým novinářům církevní hodnostáři, kteří u jeho výpovědi před kolegiem nebyli.

„Nejen z vlastní zkušenosti vím, že mluvit o zneužívání znamená znovu otevírat staré rány. Je to velmi bolestné a člověk se k tomu odhodlá jen tehdy, když má zaručenou úplnou diskrétnost. Postup arcibiskupství je projev naprostého nepochopení situace a diletantismu a vnímám jej jako součást snahy o zastrašení a umlčení obětí. Zcela to zapadá do obrázku, kdy se okamžitě poté, co jsem na kolegiu podal svou důvěrnou výpověď, moje jméno a osobní údaje objevily v řadě médií,“ kritizuje Kylar v prohlášení.

Duka podle Kylara dosud případy zneužívání „ostudně bagatelizoval“, jeho nynějšímu obratu nevěří. „Po aktuálním vývoji jsem ztratil poslední zbytky důvěry v to, že by Arcibiskupství pražské pod vedením kardinála Duky dokázalo případy zneužívání doopravdy řešit nebo aspoň neubližovat obětem,“ doplnil.

Zraňuje také alibistické zpochybňování počtu obětí 

„S velkým znepokojením sleduji, jakým způsobem nakládáte s tématem sexuálního zneužívání v české katolické církvi. Výroky pana kardinála Dominika Duky po vatikánském summitu, kdy prohlásil, že se jedná také o hysterii, oběti těchto činů bolestivě zasáhly. (…) Znevažování tohoto tématu Vámi biskupy, zodpovědnými za řešení těchto kauz, ale i zpochybňování výpovědí obětí je skutečnou bolestivou ranou pro zraněného člověka, který prožil takové trauma,“ píše Kylar v dopise, který má Deník N k dispozici.

„Zraňuje také alibistické zpochybňování počtu obětí a dohadování se, zda jich jsou desítky či stovky. Jsou čísla skutečně tak důležitá? Tak může mluvit pouze člověk, který netuší, co je bolest, trauma. Nejsme ve válce, kde jsou ztráty povoleny,“ stojí v dopise biskupům. Přitom vyzdvihl především reakci Wasserbauera, který se okamžitě začal jeho případem zabývat.

Kylar už dřív uvedl, že se stal obětí zneužívání ve svých 12 letech, vzepřít se dokázal až v dospělosti. Trestní oznámení nepodal, prý si celou věc s knězem vyříkal. Podle Kylara šlo o selhání jednotlivce, které nesouvisí s fungováním církve nebo celibátem. Kylar nyní pomáhá obětem domácího násilí, které se ocitly v podobné situaci.

 

Celé prohlášení Jiřího Kylara

Loni v září jsem Televizi Seznam poskytl rozhovor, ve kterém jsem popsal, jak mě v dětství a dospívání sexuálně zneužíval katolický kněz. Doufal jsem, že se církevní představitelé začnou tímto problémem vážně zabývat. Protože se dlouhé měsíce nic nedělo, rozhodl jsem se na konci března o své zkušenosti vypovědět před kolegiem, které má na starosti šetření případů zneužívání v Arcibiskupství pražském. Kolegiu jsem sdělil jméno kněze a kardinál Duka ho poté odvolal ze služby.

2. dubna jsem zjistil, že jménem kardinála Duky o mém případu komunikuje s médii kněz Romuald Štěpán Rob. Přinejmenším jedné novinářce sdělil jméno zneužívajícího kněze a nabízel jí telefonní kontakt na mě. To je šokující: Rob totiž vůbec nebyl přítomen při mé výpovědi na kolegiu. Nechápu, jak je možné, že se k informacím o případu oficiálně dostal, natož že je poskytuje médiím.

Nejen z vlastní zkušenosti vím, že mluvit o zneužívání znamená znovu otevírat staré rány. Je to velmi bolestné a člověk se k tomu odhodlá jen tehdy, když má zaručenou úplnou diskrétnost. Postup arcibiskupství je projev naprostého nepochopení situace a diletantismu a vnímám jej jako součást snahy o zastrašení a umlčení obětí. Zcela to zapadá do obrázku, kdy se okamžitě poté, co jsem na kolegiu podal svou důvěrnou výpověď, moje jméno a osobní údaje objevily v řadě médií.

Tato událost tak je další z řady selhání kardinála Duky: jeho zodpovědností je zajistit anonymitu a ochranu obětí. Místo toho pan kardinál případy zneužívání řadu let vůbec neřešil a ve veřejných vyjádřeních z poslední doby je ostudně bagatelizoval. Až v posledních dnech začíná předstírat razantní a zásadový postup – tento obrat mu však nevěřím.

Na církvi mi záleží a cílem mých veřejných vystoupení bylo přispět k její očistě – tak, jak to prosazuje papež František nebo papežský nuncius Balvo. V některých zemích už církev zavedla účinné nástroje řešící zneužívání, třeba nezávislé komise nebo církevního ombudsmana. Ale přístup většiny českých biskupů je bohužel velmi liknavý. Již nevím, co bych ve věci mohl udělat víc, a proto se jí nehodlám dále zabývat. Po aktuálním vývoji jsem ztratil poslední zbytky důvěry v to, že by Arcibiskupství pražské pod vedením kardinála Duky dokázalo případy zneužívání doopravdy řešit nebo aspoň neubližovat obě tem.

 

Reakce na prohlášení od Romualda Štěpána Roba

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
29%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
9%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 544)