Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Pamětníci si v Č. Budějovicích připomněli transport z roku 1942

Kraje: Jihočeský / / ČTK / 10. dubna 2019 13:22
Pamětníci si v Č. Budějovicích připomněli transport z roku 1942

Ilustrační foto: Židovské děti po osvobození koncentračního tábora v Osvětimi
Autor: Wikipedia.org / Alexander Voroncov / Wikimedia Commons

České Budějovice -

Výročí transportu Akb, který v dubnu 1942 dopravil více než devět stovek Židů do Terezína, si dnes připomněli v Českých Budějovicích. Zúčastnili se pamětníci této represe i pozůstalí těch, kteří následně v koncentračních táborech zahynuli. Do transportu v dubnu 1942 v Českých Budějovicích nastoupilo 910 lidí, po konci války se vrátilo jen 31 z nich. Dnešní akce má podle pamětníků připomínat, že svoboda není samozřejmostí.

"Nikdo tenkrát netušil, co nás čeká. Bylo mi 14 let. V Terezíně jsem bydlela s maminkou a později jsme se mohli setkávat i s tatínkem, který tam žil také," uvedla jednadevadesátiletá pamětnice Hana Tvrzká. Dodala, že na konci roku 1943 byla přemístěna do koncentračního tábora Osvětim. Následně byla i v jiném koncentračním táboře Bergen Belsen. Když se Tvrzká v 17 letech vrátila po válce domů, vážila 34,5 kilogramu. "Za války jsme přišli o zhruba 60 členů naší rodiny a příbuzných," uvedla dnes.

Mezi členy transportu, který vyrazil v dubnu 1942 z Českých Budějovic, byli také předci bývalého ministra kultury Daniela Hermana. "Od dětství jsem měl možnost se seznamovat s tím, co znamená zlo, nenávist a jak strašným zločinem je rasismus," řekl dnes Herman v Českých Budějovicích.

Podle něj se i v současné společnosti objevují podobné nálady. Dodal, že kulturní či náboženskou netoleranci a nenávist hlásá i řada ústavních činitelů. "Je to bohužel realita, že i dnes jsou politici, pro které rozdělování a nálepkování je politickým programem. Musíme být na pozoru, protože svoboda není samozřejmostí," dodal.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
24%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
9%
 
ne
51%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
16%
 
(Počet hlasů celkem: 90)