Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Sultanát Brunej nebude uplatňovat trest smrti za homosexuální styk

Ze světa / juml / ČTK / 6. května 2019 18:38
Sultanát Brunej nebude uplatňovat trest smrti za homosexuální styk

Mešita Omara Aliho v hlavním městě Bandar Seri Begawan
Autor: Wikipedia.rog / Mx. Granger / Wikimedia Commons

Bandar Seri Begawan (Brunej) - Moratorium na výkon trestu smrti se v Bruneji týká i nového islámského zákona, který umožňuje trestat smrtí homosexualitu či nevěru. Oznámil to dnes brunejský sultán Hassanal Bolkiah. Organizace pro lidská práva ale v reakci zdůraznily, že je nutné pokračovat v diplomatickém tlaku na Brunej, dokud nebudou kruté zákony zcela zrušeny.

Čtyřistatisícová Brunej přijala v roce 2014 islámské právo šaría, do praxe ho ale uvádí postupně. První fáze zahrnovala zločiny trestané vězením či pokutou. Počátkem dubna pak Brunej zavedla tresty jako ukamenování a bičování za pohlavní styk mezi homosexuály, ukamenování za nevěru a amputaci ruky nebo nohy za krádež.

Krok brunejských úřadů následně odsoudila OSN; Spojené státy, Francie a další země Brunej vyzvaly, aby od svého rozhodnutí odstoupila. Celebrity jako George Clooney a Elton John vyzvaly k bojkotu luxusních hotelů spojených s Brunejí.

V neděli brunejský sultán Hassanal Bolkiah v projevu u příležitosti začátku muslimského postního měsíce ramadánu uvedl, že si je vědom "řady otázek" kolem nově zavedených trestů a také případů nesprávné interpretace nového zákona. Zdůraznil ale, že obavy nejsou namístě.

"V Bruneji platí po dvě desetiletí de facto moratorium na výkony trestu smrti a to bude uplatňováno rovněž na případy spadající pod právo šaría," řekl sultán. Tiskové agentury připomínají, že brunejský zákoník zahrnuje už dlouho tresty oběšením za zločiny jako je úkladná vražda, naposledy byl však tento trest vykonán v roce 1957.

Panovník také podle agentury AP v neděli slíbil, že Brunej ratifikuje Úmluvu OSN proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení či trestání, aby ukázala své odhodlání dodržovat lidská práva.

Organizacím na ochranu lidských práv nicméně sultánovy nedělní sliby nestačí. "Navzdory (nedělnímu) oznámení změny trestního zákoníku stále umožňují pokuty, bičování a vězení za homosexuální aktivity, amputace končetin za krádeže, bičování mladistvých a omezování náboženských svobod," uvedl Matthew Woolfe, zakladatel organizace pro lidská práva The Brunei Project.

"Všechny tyto zákony by měly být zrušeny, protože jde o hrůzné porušování lidských práv připomínající středověké praktiky," podotkl zástupce šéfa asijské pobočky organizace Human Rights Watch Phil Robertson.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jak jste se účastnili bohoslužeb během nouzového stavu?
Chodil(-a) jsem i nadále do kostela
45%
 
Aktivně jsem se účastnil(-a) on-line bohoslužeb
23%
 
Sledovali jsme přenosy v televizi, v rádiu atp.
11%
 
Slavili jsme rodinné bohoslužby
9%
 
Využil(-a) jsem čas pro "duchovní prázdniny"
11%
 
(Počet hlasů celkem: 133)