Praha – O evangelické mystice a stejnojmenné knize Petera Zimmerlinga v překladu Hany Jüptnerové promluví evangelický farář Tomáš Molnár v pátek 10. května od 19.00 hodin v kavárně Liberál (Heřmanova 6, Praha 7 – Holešovice – 200 m od stanice metra Vltavská). Během večera zazní písně v podání Miloše Rejchrta, Rostislava Tvrdíka a Tomáše Molnára.
Kniha německého teologa Petera Zimmerlinga boří podle serveru e-cirkev.cz letité klišé, podle něhož je mystika výhradně katolická a k protestantismu se nehodí. Autor připomíná, že mystická citlivost je vlastní každému z nás, neboť mystické založení člověka souvisí se stvořením: příroda je stvořena Bohem a člověk jako Boží stvoření tuší existenci neviditelného světa Boha a nebe a cítí, že sám sebe nekonečně přesahuje. Mystika člověku pomáhá uvědomit si svoji sebetranscendenci. Otevírá člověka neznámému, nepochopitelnému - a zároveň toto tajemné chrání před tím, aby bylo člověkem osvojeno, a tím umrtveno.
Podstatu evangelické mystiky Peter Zimmerling demonstruje na životě a díle těchto jejích představitelů: Martin Luther (1483-1546), Philipp Nicolai (1556-1608), Paul Gerhardt (1607-1676), Johann Sebastian Bach (1685-1750), Gerhard Tersteegen (1697-1769), Mikoláš Ludvík hrabě z Zinzendorfu (1700-1760), Dag Hammarskjöld (1905-1961), Dietrich Bonhoeffer (1906-1945) a Dorothee Sölle (1929-2003).
Knihu Petera Zimmerlinga vydalo nakladatelství Trigon, vydání podpořilo Ministerstvo kultury ČR, Česko-německý fond budoucnosti a Nadační fond Věry Třebické-Řivnáčové.



