Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Polnou čeká premiéra inspirovaná židovským malířem Pulzrem

Kraje: Vysočina / / ČTK / 7. května 2019 13:59
Polná -

V Polné na Jihlavsku bude mít premiéru hra inspirovaná jejím rodákem, malířem Aronem Pulzrem. Napsali ji Josef Gušlbauer ve spolupráci s Achabem Haidlerem. Hra je inspirovaná nejen polenským rodákem, ale celým židovským městem a vodou, protože se v Polné dochovala rituální lázeň mikve prohlášená izraelskými rabíny opět za košer. Hra Židoživo bude mít premiéru 16. května v 17:00 a znovu se bude hrát 18. května v 17:00. ČTK to řekla průvodkyně Regionálního židovského muzea v Polné Klára Dvořáková.

"Josef Gušlbaurer je pražský hudebník, kytarista a dělá hudební recitály. Společně s panem Haidlerem vymysleli a napsali zhudebněnou divadelní hru přímo pro Polnou, podobnou věc už dělali třeba na Landštejně," řekla Dvořáková. Gušlbauerův hudební recitál nabídne Polná 17. května. Vystupovat na něm bude společně s kontrabasistou Ondřejem Šrámkem.

Gušlbauer společně s Haidlerem před dvěma lety osobitým způsobem interpretovali legendy vztahující se k jihočeskému hradu Landštejn. Obdobné legendy, pogromy nebo silné příběhy lásky v Polné nenašli, řekla Dvořáková. Proto se nechali inspirovat malířem Pulzrem.

Aron Pulzer (1813 - 1891) se narodil v Polné a působil v Praze. Byl především portrétistou. Historicky i umělecky cenný je například jeho portrét Bernarda Bolzana uložený v Národním muzeu v Praze. Patřil mezi významné rodáky polenského židovského ghetta. Připomíná ho i dnešní muzeum v synagoze a rabínském domě. Autoři hledali silný příběh odkazující na židovství v Polné a zároveň se chtěli vyhnout takzvané hilsneriádě, řekla Dvořáková. Aféra známá jako hilsneriáda se začala odvíjet od vraždy devatenáctileté Anežky Hrůzové, jež se v Polné udála 29. března 1899. Obviněn z ní byl bez přímých důkazů žid Leopold Hilsner.

V Polné bývala významná židovská komunita. Nejpočetnější byla ve 30. letech 19. století, kdy v ghettu podle dostupných údajů žilo přes 700 lidí.

Regionální židovské muzeum sídlí v synagoze a rabínském domě na Karlově náměstí. Otevřené je pravidelně od dubna do října. Každoročně přivítá přes 2000 návštěvníků. Polné slouží k pořádání kulturních akcí včetně přednášek, koncertů a výstav. Od 4. června bude hostit putovní výstavu Masaryk a Svatá země. "O výstavu je velký zájmem, měla být v Polné už loni, ale doputovala sem až letos," řekla Dvořáková. Vernisáže se zúčastní i izraelský velvyslanec Daniel Meron. Výstava bude v Polné přístupná měsíc. Nahradí ji fotografie, které pořizuje ornitolog Martin Lazarovič.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 165)