Na Staroměstském náměstí se opět pokusí obnovit Mariánský sloup. Váňa připlul se sochou na lodi
Domácí zpravodajství / kir / ČTK, red. / 15. června 2019 11:24Loď se sochou Panny Marie zakotvila na Vltavě u Karlova mostu. Na místě vzniklo nové poutní místo
Autor: televize Černá Kukla / Eugen Kukla
Na pražském Staroměstském náměstí se dnes odpoledne sochař Petr Váňa znovu pokusí zahájit stavbu repliky Mariánského sloupu. Původní v roce 1918 svrhl dav, protože v něm spatřoval symbol habsburské monarchie. Sochař stále nemá vyjednán zábor a povolení k vjezdu. Na místě se má konat shromáždění příznivců obnovy sloupu, protest plánují odpůrci akce. Váňa a jeho spolupracovníci se o stavbu sloupu pokusili už koncem května, po zásahu městské policie však museli místo vrátit do původního stavu.
Praha 1 na twitteru uvedla, že obnova sloupu není bez povolení záboru možná. Váňa se nicméně domnívá, že má na zahájení stavby právo, protože má platné stavební povolení. To vyprší v červenci. Váňa chce dnes postavit část balustrády kolem sloupu.
Váňa tento týden přivezl sochu Panny Marie a všechny opracované kameny pro obnovu sloupu na lodi. Loď vyplula ze Staré Boleslavi po Labi, kde ji požehnal i místní kněz s Palladiem země české. Z Mělníka pak plavidlo s nákladem i samotným autorem díla Petrem Váňou a jeho spolupracovníky zamířila proti proudu Vltavy do Prahy. Cestu sloupu po celou dobu plavby sledoval reportér televize Černá Kukla Eugen Kukla. Všechny prvky pro obnovu sloupu váží okolo šedesáti tun a na loď je přeložili ze tří kamionů. Loď zakotvila v tzv. Pražských Benátkách u Karlova mostu.
Spor o Mariánský sloup v Praze trvá od 90. let. Zastánci jeho obnovy dílo považují za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné umělecké dílo, od něhož se odvíjelo barokní sochařství v Čechách. Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země. Umístění repliky památky iniciuje Společnost pro obnovu Mariánského sloupu. Kameníci s Váňou na projektu pracují od roku 1998. Na obnovu sloupu za tu dobu přispěly tisíce lidí.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Prostory kostela Panny Marie v Olomouci ozdobí plastiky Andělé naděje
2. 11. 2023 23:59Před 105 lety byl na Staroměstském náměstí stržen mariánský sloup
Aktuální zprávy
5.10.2024 22:04Kostelní zvony připomenou roční výročí útoku na Izrael, památku obětí i stále zadržované rukojmí
5.10.2024 0:56Někteří účastníci po zahájení synody v Římě vyjádřili zklamání
5.10.2024 0:52Pokoj je společné náboženství lidstva, zaznělo ve Vatikánu, kde otevřeli nový institut nenásilí
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010