V Betlémské kapli si lidé připomněli výročí smrti Jana Husa, vrcholní politici nepřišli
Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 7. července 2019 18:16Praha - Bohoslužba v pražské Betlémské kapli včera připomněla 604. výročí upálení českého církevního reformátora Jana Husa. Plzeňský biskup Církve československé husitské Filip Štojdl v kázání varoval před rozdělováním společnosti a vyzval k usmíření a ke vzájemné laskavosti. Na rozdíl od loňska se liturgie neúčastnil žádný z nejvyšších ústavních činitelů.
„Rozdělený dům neobstojí,“ připomněl Štojdl slova evangelia a českou legendu o Svatoplukových prutech. Podle něj je ve společnosti až příliš pokřikování a rozdělování se. „Nastal čas sjednocovat a je třeba s tím začít u sebe,“ řekl Štojdl. Podle něj je třeba, aby lidé byli vůči sobě laskavější, pomoci může už jen to, že se na sebe budou více usmívat.
Věříme v odvahu následovat Ježíše
Při bohoslužbě, jejíž účastníci zaplnili Betlémskou kapli, zaznělo také několik apelů na to, aby lidé byli odvážní po vzoru Jana Husa, který se nebál riskovat, přestože nevěděl, jak jeho úsilí dopadne.
„My přece nevěříme v Husa, ani Masaryka, to byli lidé, hříšníci mezi hříšníky. Ale věříme v jejich odvahu následovat Ježíše. Zcela radikálně a jedinečně. A protože byli lidmi jako my, mají nám co říct. Jejich odvaha může inspirovat i nás,“ řekl Štojdl.
Na závěr kázání pak doplnil: „Mám sen, podobný jako měl Martin Luther King, sen, kdy se lidé přestanou bát jeden druhého, sen, kdy budeme moc říct a vyslovit cokoliv, protože budeme mluvit z laskavého srdce, protože nebudeme chtít někoho pomluvit, někomu ublížit, odplatit oko za oko, ale budeme chtít druhého pochopit, nebudeme se bát otevřenosti a také se přestaneme vymlouvat na staré křivdy. Je to sen o odpuštění a Kristu. Sen o pravdě, kterou právě Kristus je. O pravdě, kterou už nikdo nebude ukřižovávat a pálit v plynových komorách, o pravdě, která dává svobodu a bere strach.“
Patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta připomněl, že bohoslužby připomínající Husovu smrt, se konají v Betlémské kapli pravidelně od roku 1968, jedinou výjimkou byl rok 1990, kdy se kaple opravovala. Butta vyzdvihl, že se vzpomínkových bohoslužeb účastní i zástupci veřejného života, letos mezi nimi byli například představitelé Univerzity Karlovy nebo Českého vysokého učení technického.
Letos ale mezi účastníky bohoslužby chyběli vrcholní politici. Do Betlémské kaple nedorazili prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO) ani předsedové parlamentních komor Jaroslav Kubera (ODS) a Radek Vondráček (ANO). Na rozdíl od loňska nepřišel ani vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Loni se vedle Hamáčka bohoslužby účastnil i tehdejší předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).
Výročí Husovy smrti si nepřipomíná pouze Praha. Tradičně se dnes koná celodenní akce v Husinci na Prachatisku, kde se Hus kolem roku 1370 narodil. Husovské výročí bylo ve čtvrtek a v pátek jádrem programu na hradě Krakovec, odkud se Hus v říjnu 1414 vydal na koncil do Kostnice.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
25.01.2025 20:21Zemřel arcibiskup Anastasios, který oživil albánskou pravoslavnou církev
25.01.2025 11:52Starokatolíci upřesnili zpovědní tajemství. Připomněli i povinnost duchovních překazit zločiny
23.01.2025 15:40Senát schválil smlouvu ČR s Vatikánem, žádost o její ústavní přezkum odmítl
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010