Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Archeologové ukázali nálezy z údajně biblického Siklagu

Ze světa / vlu / ČTK / 10. července 2019 8:47
Archeologové ukázali nálezy z údajně biblického Siklagu

Lokalita, obklopená desítkami hektarů polí, se nachází u Kirjat Gatu v centrálním Izraeli.
Autor: Izraelský památkový úřad

Jeruzalém - Izraelští archeologové spolu s australskými kolegy se domnívají, že našli místo, kde se ukrýval biblický David před pronásledováním krále Saula. Lokalita, obklopená desítkami hektarů polí, se nachází u Kirjat Gatu v centrálním Izraeli. „Není to jisté na 100 procent, ale řekl bych, že na 90 procent jde o biblický Siklag,“ řekl agentuře AFP profesor Josef Garfinkel z archeologického ústavu jeruzalémské Hebrejské univerzity.

Spolu se svým týmem provedl vykopávky na ploše větší než 1000 metrů čtverečních. Siklag patřil k území pelištejského krále, který sídlil v sousedním městě Gat.

Při pátrání po Siklagu vědci probádali v minulosti několik lokalit. Až v této nově popsané ale našli důkazy o trvalém osídlení. Pro to, že nynější nález je Siklag, svědčí podle nich jednak to, že je v blízkosti Gatu, jednak to, že obsahoval předměty typické pro pelištejskou civilizaci. V dalších vrstvách se našlo také několik set nádob datově odpovídajících období Davidova života.

Garfinkelův kolega Saar Ganor jednu z nich označil za džbán, který sloužil k servírování piva. Našlo se podle něj také „více než 1500 nástrojů používaných k sečení obilí“, což profesor označil za „poklad“.

Garfinkel soudí, že jde o významný objev dokládající, že David není mytologickou, nýbrž historickou postavou. Předpokládá, že vykopávky budou pokračovat a že se podaří charakter místa dále upřesnit.

Pelištejci, označovaní i jako Filištíni, přišli do oblasti ve 12. století před naším letopočtem z regionů jižní Evropy. Ovládali území, které nyní odpovídá centrálnímu a jižnímu Izraeli i Pásmu Gazy a patřili k obávaným nepřátelům Izraelitů.

Ve Starém zákoně se popisuje, že David se uchýlil ke králi Gatu, aby unikl úkladům krále Saula. Pelištejský král Akíš mu navrhl, aby se ukryl v Siklagu. V První knize Samuelově stojí, že jakmile Saul zjistil, že je David na území království Gatu, přestal ho pronásledovat. David se pak stal podle legendy králem sjednoceného Izraele a období jeho vlády se vymezuje lety 1013 až 973 před naším letopočtem.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jak jste se účastnili bohoslužeb během nouzového stavu?
Chodil(-a) jsem i nadále do kostela
42%
 
Aktivně jsem se účastnil(-a) on-line bohoslužeb
21%
 
Sledovali jsme přenosy v televizi, v rádiu atp.
14%
 
Slavili jsme rodinné bohoslužby
10%
 
Využil(-a) jsem čas pro "duchovní prázdniny"
13%
 
(Počet hlasů celkem: 214)