Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V Číně byli vysvěceni první biskupové se souhlasem Vatikánu i Pekingu

Ze světa / vlu / ČTK / 28. srpna 2019 16:22
V Číně byli vysvěceni první biskupové se souhlasem Vatikánu i Pekingu

Antonín Jao Šun (Yao Shun), první biskup svěcený po uzavření provizorní dohody mezi Svatým stolcem a Čínskou lidovou republikou
Autor: Twitter

Peking - V Číně byli vysvěceni první biskupové se souhlasem papeže i čínských úřadů. Stalo se tak na základě loňské přelomové dohody mezi Vatikánem a Pekingem.

Činnost náboženských organizací musí v komunistické Číně schválit státní úřady, což vedlo k dlouholetému sporu s Vatikánem. Loni v září ale obě strany dospěly k dohodě, která Vatikánu dává právo ovlivňovat výběr biskupů v Číně.

Novým biskupem, na němž se shodli papež i čínské úřady, se stal Antonín Jao Šun (Yao Shun) z autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko a Štěpán Sü Chung-wej (Xu Hongwei)) z  diecéze Chan-čung (Hanzhong).

Oba tito posledně vysvěcení čínští biskupové byli zvoleni letos v dubnu místním duchovenstvem sice podle pravidel státního Vlasteneckého sdružení, ale zároveň se schválením papeže.

Vatikán doufá, že nová dohoda s Čínou ukončí desítky let špatných vztahů a sjednotí přibližně 12 milionů čínských katolíků. Ti byli dosud rozděleni na podzemní církev, která přísahá věrnost papeži, a Katolické vlastenecké sdružení, na které přímo dohlíží čínský stát.

Kritici nicméně dohodu mezi Vatikánem a Pekingem označují za kapitulaci církve před komunistickou vládou.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 304)