Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Kněz ze Strahovic na Opavsku byl blahořečen v německém Limburgu

Domácí zpravodajství / / ČTK / 18. září 2019 8:42
Kněz ze Strahovic na Opavsku byl blahořečen v německém Limburgu

Ilustrační foto: areál biskupského sídla v Limburgu
Autor: Wikipedia.org / Cirdan / Creative Commons

Strahovice -

Katolický kněz Richard Henkes, který před druhou světovou válkou působil ve Strahovicích na Opavsku a zemřel v koncentračním táboře Dachau, se dočká blahořečení. Obřad, předstupeň prohlášení za svatého, se konal v neděli 15. září v německém Limburgu. ČTK to  řekl mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda.

"Papež František uznal mučednictví Richarda Henkese již na konci loňského roku. Blahoslaveným bude prohlášen při bohoslužbě, kterou bude v zastoupení papeže celebrovat švýcarský kardinál Kurt Koch," řekl.

Kněz, který se v německém Limburgu v roce 1900 narodil, ve Strahovicích působil od roku 1941. Gestapo jej ale sledovalo za protinacistické postoje a údajné pobuřování. V roce 1943 byl zatčen přímo ve Strahovicích. Po věznění v Polsku byl nakonec transportován do koncentračního tábora Dachau u Mnichova.

"Henkes je označován za Mučedníka lásky. Nejen za své neohrožené protinacistické postoje, ale zejména za své hrdinství, které prokázal v koncentračním táboře dobrovolnou službou o nemocné nakažené tyfovou epidemií," uvedl Siuda. V uzavřeném bloku, kde pečoval o smrtelně nemocné, se sám epidemií nakazil a 22. února 1945 zemřel. Jeho tělesné ostatky byly zpopelněny a popel tajně převezen mimo koncentrační tábor. V neděli 7. června 1945 byl jeho popel slavnostně uložen do hrobu na hřbitově v Limburgu.

V rodišti kněze začal proces kanonizace v roce 2003. Završil jej loni v prosinci papež František, který blahořečení schválil. Do německého Limburgu se dnes vydali poutníci z farnosti Strahovice a Hať. Čtyři autobusy věřících doprovází také místní duchovní a kněží z Fulneku, kteří jsou stejně jako Henkes členy řeholního společenství pallotinů. Blahořečení se zúčastní také ostravsko-opavský pomocný biskup Martin David a světící biskup olomoucký Antonín Basler.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)