Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež František navštíví v listopadu Thajsko a Japonsko. V Hirošimě a Nagasaki uctí oběti války

Ze světa / / ČTK, red. / 18. září 2019 8:43
Papež František navštíví v listopadu Thajsko a Japonsko. V Hirošimě a Nagasaki uctí oběti války

Památník bombardování v Hirošimě. Jediná zachovalá budova v centru města od českého architekta Jana Letzela
Autor: www.wikipedie.org. / Hirotsugu Mori / Creative Commons

Tokio/Bangkok -

Papež František navštíví ve dnech 20. až 26. listopadu Thajsko a Japonsko. V Japonsku kromě Tokia zavítá i do měst Hirošima a Nagasaki, která se na konci druhé světové války stala terčem jaderných útoků. Podle agentury AP bude hlavním cílem papežovy cesty podpořit globální jaderné odzbrojení a povzbudit malé katolické komunity v obou těchto asijských zemích.

Pro Japonsko, kde bude papež podle dnešního sdělení Vatikánu pobývat od 23. do 26. listopadu, to bude první papežská návštěva po téměř 40 letech. Naposledy byl v Japonsku papež Jan Pavel II. v roce 1981.

V Tokiu se papež setká s premiérem Šinzóem Abem a také s císařem Naruhitem. Na stadionu v metropoli by měl vést bohoslužby. V Hirošimě a Nagasaki se pomodlí za oběti atomových bomb a pravděpodobně se také sejde s přeživšími.

Před návštěvou Japonska se papež na čtyři dny zastaví v Thajsku, kde je očekáván od 20. do 23. listopadu. Také v Thajsku byl naposledy papež Jan Pavel II., a sice v roce 1984, připomněla agentura AP.

V převážně buddhistickém Thajsku se podle AP ke katolické víře hlásí asi 388.000 lidí z 69milionové populace. Ve 127milionovém Japonsku je katolíků 441.000; mnoho z nich žije právě v Nagasaki. Hlavními náboženstvími v zemi jsou buddhismus a šintoismus.

Dvaaosmdesátiletý papež argentinského původu navštívil Asii za svého působení v čele katolické církve zatím třikrát; byl již v Jižní Koreji, na Srí Lance, na Filipínách, v Barmě a v Bangladéši.

Tiskové agentury poukázaly i na papežovy osobní spojitosti s Japonskem a Thajskem. Podle AP má papež František v Thajsku vzdálenou sestřenici, která do země přišla v roce 1966 jako misionářka. Argentinská jeptiška Ana Rosa Sivoriová, která žije v severothajském městě Udontchání, má s papežem společného pradědečka. Do Japonska se chtěl jako misionář v mládí vydat i sám papež, nakonec se ale tohoto plánu musel vzdal kvůli plicní operaci, uvedla agentura AFP.

K celosvětovému zákazu používání nukleárních zbraní vyzývá papež František opakovaně. V roce 2017 ve svém projevu na konferenci o jaderném odzbrojení prohlásil, že je připraven změnit oficiální postoj katolické církve k atomovým zbraním. Vatikán po desetiletí zastával názor, že držení jaderného arzenálu jako bezpečnostní pojistky je morálně přípustné, ovšem za předpokladu, že konečným cílem je jeho odstranění. Podle papeže Františka ale v současné době není strategie jaderného odstrašování přežívající z dob studené války ospravedlnitelná.

V loňském roce při své cestě do Chile papež František vyjádřil obavy, že svět stojí na pokraji jaderné války. Novinářům tehdy na tiskové konferenci ukázal fotku z Nagasaki, na které je zachycen chlapec, jak nese na zádech svého mrtvého mladšího bratra.

Japonsko je jedinou zemí světa, která se stala terčem jaderného útoku, když Spojené státy svrhly na konci druhé světové války atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. V Hirošimě 6. srpna 1945 na následky výbuchu zemřelo asi 140.000 lidí. Nagasaki potkal stejný osud 9. srpna, výbuch si celkem vyžádal více než 80.000 životů. O šest dnů později Japonsko kapitulovalo a ukončilo tím druhou světovou válku.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 96)