Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Národní svatováclavskou pouť navštívily tisíce lidí

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 29. září 2019 1:00
Národní svatováclavskou pouť navštívily tisíce lidí

Ilustrační foto - lebka sv. Václava
Autor: ČBK / Markéta Jírů

Stará Boleslav - Tisíce lidí dnes dorazily na Národní svatováclavskou pouť do Staré Boleslavi, kde byl před 1084 lety zavražděn kníže Václav. Odkaz světce a patrona země si připomněly davy poutníků na Mariánském náměstí při tradiční poutní mši. Bohoslužbu poznamenalo deštivé počasí, lidé na náměstí stáli v pláštěnkách a schovávali se pod deštníky.

"Ten déšť asi měl připomenout, že je málo vody ve Vltavě a v Labi ke křtu našich mladých generací," glosoval nepřízeň počasí kardinál Dominik Duka. Zvlášť když se vodou plýtvá při křtech žiraf, lvíčat a dalších stvoření, která nejsou lidmi, dodal.

Hlavním celebrantem byl apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo, který zavítal do Staré Boleslavi poprvé. Při kázání označil svatého Václava za vzor statečnosti, zbožnosti a živé víry. Vyzdvihl jeho osobní kvality a morální sílu, což jsou podle něj dva důležité aspekty dobré vlády.

Balvo i Duka připomněli deset let od návštěvy tehdejšího papeže Benedikta XVI. ve Staré Boleslavi. Na událost nově upozorňuje Benediktova busta na náměstí svatého Václava. Duka také poukázal na 90 let od milenijních oslav knížete Václava a stejné výročí ukončení dostavby katedrály svatého Víta v Praze.

Kardinál závěrem popřál k dnešnímu svátku všem Václavům. Přání zaslal "k nebesům" bývalému prezidentovi Václavu Havlovi a disidentu a polistopadovému politikovi Václavu Bendovi. Jmenoval i exprezidenta Václava Klause, biskupa Václava Malého a popřál také k narozeninám nynější hlavě státu Miloši Zemanovi a biskupu Františku Radkovskému.

S poutníky letos poprvé do Staré Boleslavi zamířil i pětadvacetiletý Vít Večeře z Litomyšle. "Jsem věřící člověk, tak se mi líbí, že tady máme takovou velkou akci, kde se národ sjednotí v myšlence kultu svatého Václava," řekl Večeře ČTK. Pro Josefa Vegenbauera z Prahy 6 se dnes Stará Boleslav stala i místem rodinného setkání. Pouti se totiž účastnil se svou sestrou Jarmilou Borkovou z Kunštátu. "Myslím si, že každý Čech, každý Moravák by měl každoročně udělat pouť, aby si obnovil své já a své češství a moravství a vůbec svůj národní původ," uvedl Vegenbauer.

V davu bylo možné zahlédnout skauty a sokoly, nechyběli politici, diplomaté, zástupci Univerzity Karlovy či armády. Na každém rohu stáli policisté, centru města bylo uzavřeno pro dopravu. Stánkaři nabízeli poutníkům kávu, trdelník, sýry, medovinu a koblihy, ale i loutky, šperky, keramiku, věnce nebo reprodukce obrazů.

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Národní svatováclavskou pouť obnovila římskokatolická církev v roce 2003.

Svatý Václav byl zavražděn 28. září roku 935 svými odpůrci, mezi něž patřil také jeho bratr Boleslav I. Za věčného vládce české země byl prohlášen už ve 12. století, svatováclavský kult rozšířil po Evropě Karel IV. Státním svátkem je 28. září od roku 2000 a v kalendáři je označen jako Den české státnosti.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
31%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
7%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 757)