Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Cisterciáci z Vyššího Brodu propustí všechny lesníky, musí vrátit lesy

Kraje: Jihočeský / / ČTK / 19. října 2019 20:25
Cisterciáci z Vyššího Brodu propustí všechny lesníky, musí vrátit lesy

Klášter ve Vyšším Brodě
Autor: Wikipedia.org / Ptrantina / Wikimedia Commons

Vyšší Brod -

Cisterciácké opatství Vyšší Brod propustí do konce roku všechny lesníky. Nejvyšší soud v říjnu potvrdil rozhodnutí Vrchního soudu, že cisterciáci nemají restituční nárok na 2084 hektarů lesa. Lesy teď patří státnímu podniku Lesy České republiky. Cisterciákům zbude 235 hektarů lesa, budou si na jejich údržbu najímat externí pracovníky. ČTK to  řekl představený kláštera Justin Berka.

Cisterciáci pozemky původně získali v restituci v roce 2017 na základě rozhodnutí Státního pozemkového úřadu. Státní podnik s tím nesouhlasil a obrátil se na soud. Vedení kláštera nyní chystá ústavní stížnost.

"Lesníky musíme propustit, protože nám zbude asi 235 hektarů lesů. Vypadá to, že k 31. říjnu podají výpověď, poběží jim dvouměsíční lhůta a od prvního ledna (2020) si budou muset najít jinou práci. Je mi to líto, ale my je nebudeme mít z čeho platit," řekl Berka.

Dodal, že řád propustí i administrativní pracovníky. Ve firmě Bernardinum, jež se o majetek cisterciáků stará, tak podle něj zbudou jen jednatel, účetní a zaměstnanec, který pečuje o rybníky.

Lesy ČR začaly vrácené lesy u Vyššího Brodu a na Českokrumlovsku znovu spravovat v červenci. Oblast je zasažená kůrovcovou kalamitou. Do konce roku tam chce firma vytěžit asi 8000 metrů krychlových dřeva poškozeného kůrovcem, v roce 2020 na vrácených pozemcích zalesnit asi 12 hektarů.

Jak Berka už dříve řekl ČTK, vracení lesů brzdí obnovu kláštera. Řád může přijít i o část rybníků. Cisterciáci vlastnili 3400 hektarů lesů. Ondřej Dušek z firmy Bernardinum v létě uvedl, že řád bude muset vrátit 2500 hektarů a Státní pozemkový úřad chce obnovit řízení, z nějž by připadly státu další lesy i část z 20 hektarů rybníků. Řádu patří ještě 300 hektarů polí.

Firma Bernardinum spravuje cisterciácký majetek. Kromě lesníků zprostředkovávala práci dalším 40 lidem, těžařům, spedičním firmám, které vozily dřevo, i stavařům. Dosud pro klášter pracovalo denně 60 lidí. Roční obrat firmy byl 90 milionů Kč. Klášter ročně navštíví 30.000 lidí.

Vyšebrodský klášter je jediný fungující mužský cisterciácký klášter v ČR a národní kulturní památka. Opatství založil v roce 1259 Vok z Rožmberka. Po vzniku Československa přišel klášter po pozemkové reformě o většinu statků. Za nacismu obsadilo budovy gestapo, mělo tam depozitář nakradených cenností. Komunisté klášter v roce 1950 zrušili, obnoven byl v roce 1990.

Berka již dříve řekl, že nechápe závěr soudu, podle nějž nemá řád nárok na restituce majetku, který "ukradli jak nacisti, tak potom komunisti..., že Nejvyšší soud potvrzuje ty křivdy," komentoval soudní verdikt Berka.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
27%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
7%
 
ne
53%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
12%
 
(Počet hlasů celkem: 148)