Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Polský kardinál Wyszyński bude blahořečen příští rok v létě

Ze světa / / ČTK / 23. října 2019 12:55
Polský kardinál Wyszyński bude blahořečen příští rok v létě

Kardinál Stefan Wyszyński
Autor: Wikipedia.org

Varšava -

 Kardinál Stefan Wyszyński, který stál v čele polské katolické církve za nejtužšího komunismu, bude blahořečen 7. června příštího roku. Obřad na Pilsudkého náměstí ve Varšavě vykoná papežský vyslanec, kardinál Giovanni Angelo Becciu, který stojí v čele Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Oznámil to polský kardinál Kazimierz Nycz.

"Máme čas, abychom se na tuto slavnost připravili a abychom zejména mladé lidi seznámili s osobností kardinála Wyszyńského," uvedl Nycz. K tomu má posloužit i speciální internetová stránka nesoucí kardinálovo jméno.

Začátkem října papež František uznal zázrak připisovaný kardinálovi Wyszyńskému, čímž otevřel cestu k blahořečení tohoto duchovního.

Celý proces trval 30 let, bylo vyslechnuto 59 svědků a sepsáno 2500 stran, poznamenal list Gazeta Wyborcza. Šlo údajně o zázračné uzdravení devatenáctileté ženy ze Štětína, která trpěla rakovinou štítné žlázy. Stalo se to roku 1988, sedm let po kardinálově smrti, a to díky modlitbám jeptišek a dalších věřících ke kardinálovi Wyszyńskému za přímluvu o uzdravení nemocné. Ta se podle katolíků opravdu náhle uzdravila a nemoci se nadobro zbavila, ačkoliv podle lékařů neměla šanci přežít.

Stefan Wyszyński, kterého Poláci považují za symbol odboje duchovních proti komunistickému režimu, strávil v 50. letech tři roky v internaci. V letech 1948 až 1981 zastával funkci polského primase, tedy hlavy církve, ve své vlasti má přezdívku Primas tisíciletí. Patřil k lidem, k nimž měl velmi blízko papež Jan Pavel II., který také pocházel z Polska.

Blahořečení je v římskokatolické církvi stupněm před prohlášením za svatého.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 281)