Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Německo oslavuje 30. výročí pádu Berlínské zdi. Hutka zazpíval v Kapli smíření

Ze světa / kir / Vlastní zpráva / 9. listopadu 2019 14:44
Německo oslavuje 30. výročí pádu Berlínské zdi. Hutka zazpíval v Kapli smíření

Ilustrační foto: Kaple smíření v blízkosti bývalé zdi v Berlíně
Autor: Jan Kirschner / christnet

BERLÍN - V Kapli smíření v centru německé metropole, kde stávala Berlínská zeď, zazpíval dnes český písničkách Jaroslav Hutka. Vystoupil hned po projevu kancleřky Angely Merkelové.  Vzpomínka v kapli je součástí víkendových oslav 30. výročí pádu zdi, která byla hlavním symbolem železné opony rozdělující poválečnou Evropu.

Berlínský symbol studené války, který východoněmecký režim postavil v roce 1961, si vyžádal 140 životů, vnitroněmecká hranice dalších asi 330. Nejméně 180 lidí přišlo o život, když se z NDR pokusili utéct přes Baltské moře.

Podle Aktualne.cz Merkelová v Kapli smíření citovala i někdejšího disidenta a pozdějšího československého prezidenta Václava Havla a jeho přínos k tehdejším událostem. Kancléřka též připomněla, že na 9. listopadu připadá i výročí takzvané Křišťálové noci, tedy protižidovského pogromu, který se odehrál v roce 1938 v nacistickém Německu, Rakousku a v Sudetech.

Kaple smíření stojí na místě zdemolovaného luterského chrámu, který nechal východoněmecký režim odstřelit 25 let po jeho uzavření jen krátce před pádem Zdi. Kostel stál dlouhá léta opuštěn v "území nikoho" v ochranném pásmu zdi na Východě, zatímco domy jeho farníků zůstaly v západní části města.

V Berlíně jsou i prezidenti zemí Vyšegrádské čtyřky včetně prezidenta Zemana. 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 163)