Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Radio Proglas slaví 25 let svého vysílání

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 22. prosince 2019 20:51
Radio Proglas slaví 25 let svého vysílání

Logo radia Proglas
Autor: www.proglas.cz

Brno -

Poptávka posluchačů po vysílání brněnského Radia Proglas, které je zaměřené převážně na lidi vyznávající křesťanskou víru, neoslabuje ani po čtvrtstoletí. Stanice minulý týden vstoupila do 25. roku vysílání a podle měření si ji za týden naladí 100.000 posluchačů. Mezi 105 stanicemi v Česku je to zhruba průměr, což je pro úžeji zaměřené rádio dobrý výsledek, řekl v rozhovoru s ČTK ředitel Martin Holík. Limitem je podle něj pokrytí signálem FM jen na 40 procentech území, proto stanice pracuje na šíření digitálního vysílání a jeho popularizaci tam, kam analogový signál nesahá.

"Bohužel majitelé komerčních rádií - dnes existuje v podstatě pět skupin - se brání rychlejšímu přechodu na digitální vysílání, protože pak může vzniknout mnoho dalších stanic a samozřejmě se tak bude porcovat reklamní koláč. Nicméně v roce 2025 podle zákona analogové vysílání skončí a pak už se bude vysílat pouze digitálně," řekl Holík.

Kromě příjmu analogového signálu si tak mohou posluchači Proglas naladit na televizoru pomocí DVB-T2 a také pomocí vysílání DAB+. "Ti, kteří nás naladí dobře na FM, u toho zůstávají. Mnozí nás poslouchají na mobilu a snažíme se jezdit tam, kde nemáme analogové pokrytí, a ukázat lidem, že si mohou koupit za pár set korun přijímač DAB+ a mohou nás dobře poslouchat," uvedl Holík.

Zatímco některým stanicím se stává, že stárnou se svými posluchači, Proglasu se daří získávat nové a udržovat si ty, kteří už si jej ladí dlouhodobě. Vysílá totiž pořady pro děti, pro rodiče na rodičovské dovolené a rodiče malých dětí, i pro starší a seniory. "Obvykle se stává, že mezi 15. a 22. rokem posluchači zmizí a nemají potřebu vůbec poslouchat rozhlas. Pak se řada z nich zase vrátí a poslouchají už třeba jako rodiče," uvedl Holík. Zhruba 12 procent pořadů je modlitebních či náboženských, zbytek jsou pořady obecného charakteru, například vzdělávací či zábavné. "Přinášíme pohledy odborníků na různá témata a nepotřebujeme vědět, jestli mají nějaký vztah k víře," řekl Holík.

V dnešní době, kdy jsou ve společnosti mnohdy cítit ostré antagonismy, chtějí posluchači slyšet odborníky s jasným názorem. "Ti, kterým naše názory nekonvenují, si nás nenaladí. A ti, kterým konvenují, chtějí víc než dříve slyšet jasný názor a často chtějí názory stavět proti sobě, aby si mohli dynamicky svůj názor utvářet. Tento trend nám vychází z hloubkových rozhovorů s posluchači," řekl Holík. Tím, že stanice nepodléhá žádnému vlastníkovi a nevysílá ani reklamu, je podle něj nezávislé a nemusí tak odrážet názory církevních představitelů ani majitelů.

Proglas se liší proti ostatním rádiím i svým statusem. Není ani veřejnoprávní, ani komerční stanicí, ale nekomerční soukromoprávní. "Naším cílem není zisk. Žijeme z darů, které nemusíme danit," uvedl Holík. Zaměstnanců má desítky, jejichž různě velké úvazky dávají dohromady 45 plných úvazků. Kromě Brna, kde je sídlo a větší redakce, má sedm regionálních studií.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
49%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
29%
 
(Počet hlasů celkem: 105)