Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež, arcibiskup Welby a skotský reverend podpořili mír v Jižním Súdánu. Papež chce zemi navštívit

Ze světa / kir / ČTK / 25. prosince 2019 21:15
Papež, arcibiskup Welby a skotský reverend podpořili mír v Jižním Súdánu. Papež chce zemi navštívit

Ilustrační foto: satelitní snímek afrického kontinentu
Autor: wikipedie.org / NASA / Wikimedia Commons

Vatikán -

Papež František a arcibiskup z Canterbury Justin Welby v mimořádném vánočním poselství vyzvali vůdce znepřátelených stran v Jižním Súdánu, aby dodrželi slib a začátkem roku 2020 vytvořili vládu národní jednoty. Obyvatelé nejmladší země světa se hlásí převážně ke křesťanské víře a stabilní mír by umožnil návštěvu papeže v Jižním Súdánu, kterou by František rád uskutečnil v nadcházejícím roce. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Výzvu jihosúdánským vůdcům kromě papeže, nejvyššího představitele katolické církve, a arcibiskupa z Canterbury, který je duchovní hlavou anglikánské církve ve světě, podepsal ještě představitel skotské presbyteriánské církve reverend John Chalmers. V dopise uvedli, že se modlí za "cestu k usmíření a bratrství".

"Posíláme vám a všem lidem v Jižním Súdánu dopis s přáním míru a prosperity," napsali představitelé křesťanské církve v listu, v němž zopakovali i svou ochotu navštívit v brzké době Jižní Súdán, pokud to bude možné.

Zmíněný dopis do Jižního Súdánu je podle agentury Reuters mimořádný, protože výzvy k míru většinou papež František zahrnuje do svého tradičního poselství Městu a světu (Urbi et orbi), které přednesl dnes v poledne.

Papež, arcibiskup Welby a skotský reverend podpořili mír v Jižním Súdánu. Papež chce zemi navštívit

Justin Welby
Autor: catholicnews.org.uk / M. Mazur / Creative Commons

Jihosúdánský prezident Salva Kiir se tento měsíc dohodl s opozičním lídrem Riekem Macharem, že do 20. února příštího roku utvoří koaliční vládu, a to i v případě, že se jim nepodaří vyřešit některé sporné otázky. Obě strany už ale vytvoření vlády několikrát v minulosti odložily právě kvůli přetrvávajícím neshodám, zejména ohledně spojení ozbrojených sil a budoucího počtu regionálních států v Jižním Súdánu.

Kiir a Machar podepsali loni mírovou dohodu, která ukončila pětiletou občanskou válku a v které se zavázali k utvoření společné vlády. Původně měl kabinet vzniknout už letos v květnu, kvůli neshodám se však termín posunul na 12. listopadu. Oba lídři tehdy oznámili, že se znovu nedohodli, a že termín prodlužují o dalších 100 dní.

Jižní Súdán je od svého vzniku v roce 2011 zmítán etnickým násilím a v roce 2013 v zemi vypukla občanská válka. Kiir, pocházející z etnické skupiny Dinka, v tom roce odvolal z funkce tehdejšího viceprezidenta Machara, který patří k Nuerům. Boje si v zemi od té doby vyžádaly bezmála 400.000 obětí na životech a spustily největší uprchlickou vlnu na kontinentu od rwandské genocidy z roku 1994.

V dubnu, několik týdnů před vypršení původní lhůty k sestavení vlády národní jednoty, pozval papež František politiky z Jižního Súdánu do Vatikánu na setkání, aby je povzbudil při plnění mírové dohody. Na jihosúdánské vůdce tehdy apeloval, aby dál usilovali o mír, a v dramatickém gestu pokory poklekl a všem políbil nohy, připomněla agentura Reuters.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
14%
 
Byl jsem přímo v Taizé
0%
 
Pouze v Praze
14%
 
Nebyl, ale rád zpívám písně komunity
43%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
29%
 
(Počet hlasů celkem: 7)