Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Jan Balík se stal novým generálním vikářem pražské arcidiecéze

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 17. ledna 2020 20:48
Jan Balík se stal novým generálním vikářem pražské arcidiecéze

Dominik Duka a P. Jan Balík
Autor: Clovekavira.cz / Dominik Novák

Praha - Pražská arcidiecéze má ode dneška dva generální vikáře. Pomocný biskup Zdenek Wasserbauer se bude zaobírat kněžstvem, duchovním životem arcidiecéze, zdravotnictvím a péčí o farnosti. Jan Balík bude odpovídat za ekonomickou a hospodářskou činnost arcidiecéze a charitu. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka rozdělil kompetence vikáře mezi dvě osoby proto, že v době ekonomické transformace církve narostla agenda generálního vikáře. Pražské arcibiskupství o tom informovalo na svém webu.

Církve a náboženské společnosti v Česku se po přijetí zákona o majetkovém vyrovnání státu a církví připravují na odluku, tedy na to, že po roce 2030 církve už nadále nebudou pobírat žádný státní příspěvek.

Podle Duky podobný model uspořádání arcibiskupství fungoval od doby Arnošta z Pardubic, tedy zhruba od poloviny 14. století, až do nedávné minulosti.

Generální vikář pražské arcidiecéze Wasserbauer se pomocným biskupem stal před dvěma lety, kdy ho jmenoval papež František. Generálním vikářem pražské arcidiecéze je od roku 2016.

Kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze Jan Balík se narodil v roce 1965. Po gymnáziu nastoupil na dvouletou vojenskou službu. Teologii studoval v Litoměřicích a na Katolické telogické fakultě UK. Na kněze byl vysvěcen v roce 1991. Jako kaplan začínal v Praze na Lhotce. Už jako jáhnovi mu byla svěřena pastorace mládeže v pražské arcidiecézi. V letech 2005 až 2011 byl farářem v Praze-Strašnicích. Loni v červenci se ke svým dalším funkcím stal farářem farnosti u katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha a kustodem katedrály.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
69%
 
Ano, ale až bude po válce
8%
 
Ne
19%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 113)