Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Biskupství předalo hasičům třetí návrh zajištějí kostela v Gutech

Kraje: Moravskoslezský / / ČTK / 22. ledna 2020 9:56
Biskupství předalo hasičům třetí návrh zajištějí kostela v Gutech

Noční ničivý požár dřevěného kostela v Třinci-Gutech
Autor: HZS Moravskoslezského kraje

Ostrava -

Ostravsko-opavské biskupství předalo moravskoslezským hasičům třetí návrh protipožárního zabezpečení plánovaného kostela v Gutech. Požadavku hasičů, kteří chtějí, aby objekt byl napojen na jejich pult, nevyhovělo. S jejich pultem nepočítá, předpokládá napojení na levnější privátní subjekt. ČTK to řekl vedoucí stavebního odboru biskupství Václav Kotásek. Hasiči už dvakrát projekt zamítli. Zahájení stavby se tak stále odkládá. Začne nejdříve na jaře.

"Projekt jsme předali a dál trváme na svém," uvedl Kotásek. Více se ke sporu s hasiči vyjadřovat nechtěl. Ředitel moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček věc také nechtěl příliš komentovat. "Můžu říci, že intenzivně jednáme. Věřím, že se zahájením stavební sezony začnou stavební práce i v Gutech," uvedl Vlček. Kotásek potvrdil, že jednání s hasiči pokračují. Zda se spor vyřeší do jara, zatím nedokáže odhadnout.

Podle zástupců ostravsko-opavské diecéze je varianta napojení kostela na privátní subjekt desetkrát levnější. Hasiči už ale dvakrát projekt zamítli. "Náklady účtované ze strany hasičů za napojení objektu na pult centralizované ochrany HZS činí měsíčně 7370 korun. Tyto platby nejsou v reálných možnostech věřících z Gutů," řekl Kotásek. S ohledem na finanční náročnost podle něj investor opět požaduje schválení takového řešení, které počítá s napojením zabezpečovacího systému kostela na pult centralizované ochrany soukromé agentury.

Podle Kotáska tuto možnost zákon připouští. "Příslušná agentura poskytuje své služby na Třinecku spolehlivě již přes 20 let, a to řadě firem, veřejných institucí i orgánů státní správy," řekl. Agentura je podle Kotáska schopna při stejném provozu, jako poskytují hasiči, zajistit ostrahu kostela za měsíční platbu 700 korun. "Tuto sumu považujeme za reálnou a tržní cenu," uvedl Kotásek.

Projekt zabezpečení kostela hasiči už dvakrát zamítli. Mluvčí hasičů Petr Kůdela to zdůvodnil tím, že stavebník, tedy biskupství, se nevypořádal s námitkami hasičů, kteří poukazovali na nedostatečné zabezpečení repliky kostela pro případ požáru a s tím související nebezpečí z prodlení. "To znamená, že by nebyl zajištěn rychlý a účinný zásah jednotek hasičů při hašení a záchranných pracích, pokud bude kontrolou bezpečnosti pověřena soukromá firma," řekl Kůdela.

Unikátní kostel zničil v srpnu 2017 úmyslně založený požár. Stavba jeho repliky měla začít už loni na podzim, zdržela ji ale také jednání s památkáři. Kostel z 16. století shořel v noci na 2. srpna 2017. Oheň způsobil škodu kolem 20 milionů korun. Krajský soud Ostrava poslal za zapálení vzácného kostela tři osmnáctileté mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka do vězení na 3,5 roku, osm a devět let.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
68%
 
Ano, ale až bude po válce
9%
 
Ne
19%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 94)