Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Lidé možná budou u sčítání lidu opět vyplňovat údaje o náboženství

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 6. února 2020 19:25
Lidé možná budou u sčítání lidu opět vyplňovat údaje o náboženství

Ilustrační foto - Mapa religiozity v České republice podle sčítání lidu (2001)
Autor: Wikipedia.org / Fext / Wikimedia Commons

Praha - Český statistický úřad (ČSÚ) asi bude při sčítání lidu v příštím roce opět zjišťovat, jakého jsou lidé náboženského vyznání. Ve vládní předloze zákona s tím nepočítal, poslanci to ale nejspíš do normy zařadí. Naznačilo to dnešní jednání výboru pro veřejnou správu. Lidé by údaj nadále vyplňovali nepovinně.

Absenci rubriky, která se týká víry, kritizoval poslanec opoziční ODS Martin Baxa. Podle něj není logické přijít o data, která se zjišťovala při předchozích třech sčítáních. "Chceme ztratit druh informace, který jiným způsobem získat nemůžeme," uvedl.

Předseda ČSÚ Marek Rojíček absenci dotazu zdůvodňoval tím, že při minulém sčítání na něj odpověděla jen zhruba polovina lidí. Pro mnohé z nich to byla otázka citlivá a řada lidí uváděla "zcela nesmyslné vyznání". Proti opětovnému zařazení otázky do dotazování byla podle Rojíčka zejména římskokatolická církev. Pro pirátského poslance Ondřeje Profanta by měl být právě toto důvod k opětovnému zařazení dotazu.

Výbor projednávání zákona přerušil kvůli předložení jeho poslaneckých úprav. Znovu se k němu vrátí za dva týdny.

Sčítání lidu se koná jednou za deset let. K novinkám patří to, že lidé budou odpovídat na méně otázek než v minulosti, neboť část dat statistici získají z registrů. Zatímco v roce 2011 lidé vypisovali tři listy s 47 údaji, tentokrát by měli podle vládního návrhu zadávat 27 údajů do dvou listů. Formuláře budou moci snadno vyplnit elektronicky. Tiskopisy v papírové formě doručí sčítací komisaři pouze lidem, kteří informace elektronicky neodešlou.

Cenzus se bude týkat údajů platných k půlnoci z 26. na 27. březnu 2021. Na odeslání elektronických formulářů budou mít lidé čas do 9. dubna 2021, tedy dva týdny. Poté bude následovat "terénní došetření". Při něm sčítací komisaři doručí papírové tiskopisy do domácností, které se nesečetly přes počítač. Údaje z registrů si pak vezmou v červenci.

Sčítání má od roku 2018 do roku 2023 stát 2,23 miliardy korun. Minulý cenzus vyšel na 2,27 miliardy korun. Statistici ale uvádějí, že úspora bude pětinová vzhledem k inflaci a využití registrů.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
69%
 
Ano, ale až bude po válce
6%
 
Ne
19%
 
Nevím
6%
 
(Počet hlasů celkem: 344)