Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež vydal exhortaci „Milovaná Amazonie“, otázce svěcení ženatých mužů na kněze se vyhnul

Ze světa / vlu / Vlastní zpráva / 13. února 2020 10:23
Papež vydal exhortaci „Milovaná Amazonie“, otázce svěcení ženatých mužů na kněze se vyhnul

Papež František
Autor: Flickr.com / Mazur/catholicnews.org.uk

Vatikán - Vatikán včera zveřejnil novou apoštolskou exhortaci papeže Františka „Querida Amazonia“ (Milovaná Amazonie). Dokument se věnuje především tématům nové evangelizace, péči o životní prostředí a chudé. Svěcení ženatých mužů na kněze se text ani přes podporu jihoamerických biskupů nezmiňuje.

Exhortace představuje čtyři velké Františkovy „sny“ pro tento region: aby Amazonie „bojovala za práva nejchudších“, „aby bránila kulturní bohatství“, aby „žárlivě střežila neodolatelnou přírodní krásu“, a aby křesťanské komunity byly „schopny se pro Amazonii nasadit a plně se do ní začlenit“.

Podle sekretáře Synody pro Amazonii, kardinála Michaela Czerneho, je jádrem exhortace: „Papežova láska k Amazonii a to, co tato láska s sebou nese, tedy změna obvyklého způsobu myšlení o vztahu mezi bohatstvím a chudobou, mezi rozvojem a ochranou, mezi obranou kulturních kořenů a otevřeností jinému.“ 

A pro vatikánský rozhlas kardinál doplňuje:  „František sní o nasazení všech lidí na obranu práv nejchudších, původních a nejposlednějších obyvatel Amazonie. Sní o Amazonii, která si zachová své kulturní bohatství. Jeho ekologický sen vypráví o Amazonii, která si zachová svůj překypující život. A nakonec sní o křesťanských komunitách, které se dokáží vtělit do Amazonie a budovat církev s amazonskou tváří.“

„Sen je v tomto případě ukazatelem cesty, kterou má následně celá církev kráčet. Jeho krása spočívá právě ve spatřování horizontu a nikoli v diktování řady předpisů,“ upřesňuje Czerny, kanadský římskokatolický duchovní narozený v Československu.

Kardinál Czerny: Zajištění větší přítomnosti kněží není dostatečným řešením

Synody o Amazonii se loni v říjnu ve Vatikánu zúčastnily téměř dvě stovky katolických biskupů z této jihoamerické oblasti. Valná většina přitom podpořila možnost svěcení ženatých mužů v odlehlých částech Amazonie, kde je kněžích nedostatek, a tamní věřící se proto musejí často dlouhé měsíce obejít bez bohoslužeb či bez zpovědi.

František se v exhortaci o návrhu amazonských biskupů ohledně svěcení ženatých mužů a žen jáhnů ani nezmínil. Místo toho nabádá biskupy, aby se modlili za více kněžských povolání a aby do odlehlých míst vysílali misionáře.

„František zůstal věrný tomu, co řekl před synodou. Možnost svěcení ženatých mužů může být v církvi diskutována. A již existuje, například ve východních církvích. Tato debata pokračuje po mnoho staletí a synoda se jí svobodně zabývala, nikoli však izolovaně, nýbrž v celém kontextu eucharistického a služebného života církve. Papež v exhortaci konstatuje, že klíčovým tématem není počet a že zajištění větší přítomnosti kněží není dostatečným řešením. Situace si žádá nový život v komunitách, nové misionářské úsilí, nové laické služby, trvalou formaci, smělost a kreativitu,“ okomentoval tuto otázku sekretář Czerny.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
31%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
7%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 758)