Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Starokatolická církev má nového „papeže“

Ze světa / kir / Vlastní zpráva / 15. února 2020 15:36
Starokatolická církev má nového „papeže“

Nový starokatolický biskup z Utrechtu Bernd Wallet
Autor: www.facebook.com/starokatolici.cr

Utrechtu - Dnes byl v katedrále sv. Gertrudy v Utrechtu novým utrechtským arcibiskupem zvolen Bernd Wallet, dosavadní děkan této katedrály a sekretář úřadu arcibiskupa. O zvolení již v prvním kole volby informovala Starokatolická církev v České republice na svém facebookovém profilu. Starokatolické církve v jednotlivých zemích jsou autokefálními církevními společenstvími. Některé z nich jsou sdruženy v Utrechtské unii starokatolických církví v čele s arcibiskupem v Utrechtu, který je předsedou Mezinárodní biskupské konference Utrechtské unie starokatolických církví. Volby se zúčastnil i biskup českých starokatolíků Pavel B. Stránský.

Bernd Wallet se narodil v roce 1971 v Middelburgu a studoval v Utrechtu nejprve historii a později i teologii. Jeho otec byl podle českých starokatolíků protestantským pastorem, ale Bernda Walleta uchvátila krása liturgie, když jednoho dne vešel do katedrály sv. Gertrudy v Utrechtu na Popeleční středu. Přestoupil do starokatolické církve a začal podle svého obdarování této církvi sloužit - nejprve jako ministrant, církevní kantor a diakonický pracovník.

Wallet pracoval i pro Světovou radu církví a celkem osm let strávil v různých pastoračních funkcích v anglikánské církvi v Anglii. V roce 2006 přijal jáhenské svěcení z rukou anglikánského arcibiskupa Yorku Johna Sentamu. V roce 2007 pak byl vysvěcen na kněze v katedrále sv. Gertrudy svým předchůdcem na utrechtském stolci, arcibiskupem Jorisem Vercammenem.

Po svém návratu do Nizozemí Bernd Wallet působil jako vojenský kaplan pro kadety nizozemského vojenského letectva a jako děkan a farář utrechtské arcibiskupské katedrály. Stal se také osobním sekretářem utrechtského arcibiskupa, odpovědným mimo jiné za zahraniční vztahy a spolupráci v rámci Utrechtské unie starokatolických církví a mezi starokatolíky a Anglikánským společenstvím.

Starokatolická církev je křesťanskou církví, která se v druhé polovině 19. století po prvním vatikánském koncilu oddělila od římskokatolické církve pro nesouhlas v základních doktrinárních otázkách, především pak v oblasti papežské neomylnosti.

Starokatolická církev považuje za závazných sedm ekumenických koncilů prvního tisíciletí, stejně jako pravoslavní. Užívá Nicejsko-konstantinopolské vyznání bez Filioque. Církev uznává sedm svátostí. Církev odmítá dogmata, která vyhlásila římskokatolická církev v průběhu druhého tisíciletí (resp. po r. 1054).

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
31%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
7%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 758)