Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Biskup Cikrle stojí v čele diecéze 30 let. Nejdéle ze všech katolických biskupů

Kraje: Jihomoravský / / ČTK / 17. února 2020 18:13
Biskup Cikrle stojí v čele diecéze 30 let. Nejdéle ze všech katolických biskupů

Biskup Vojtěch Cikrle
Autor: Wikipedia.org / Josef Plch / Wikimedia Commons

Brno -

Dva telefony, dva počítače a hrstku zaměstnanců mělo brněnské biskupství, když před 30 lety jmenoval papež Jan Pavel II. do úřadu Vojtěcha Cikrleho. V čele diecéze stojí dosud, je tak "doyenem" mezi českými biskupy. Diecéze se za 30 let změnila stejně jako celá společnost, vznikly nové školy, charitní organizace, ale také pět desítek sakrálních staveb.

"Cíl mám stále jediný - aby diecéze byla živým organismem," uvedl Cikrle v zamyšlení k výročí, které ČTK poskytla mluvčí biskupství Martina Jandlová.

Cikrle je v pořadí 13. biskupem diecéze. Před jmenováním působil ve farnostech Jaroměřice nad Rokytnou, Jihlava, Znojmo, Slavkov, Velké Němčice a Starovice a poté jako rektor litoměřického semináře.

Službu v Brně zahajoval Cikrle po 18 letech takzvané sedisvakance, kdy v čele diecéze vinou komunistického režimu nestál biskup. Po smrti Karla Skoupého vedl diecézi kapitulní vikář Ludvík Horký. Nyní je Cikrle nejdéle působícím brněnským biskupem v historii diecéze od jejího založení v roce 1777.

"V Brně bylo zpočátku především potřeba vybudovat biskupský úřad a pro kurii vybrat kněze a laiky - odborníky v potřebných oblastech," uvedl Cikrle. Věnoval se vzdělávání kněží, které vysílal na studia do Říma. V roce 1991 obnovil činnosti Biskupského gymnázia v Brně, postupně přibyly i další církevní vzdělávací, pastorační a charitní instituce.

"Být biskupem není funkce, ale služba. Není vysvěcený pro sebe, ale pro druhé," míní Cikrle. Po svém jmenování prý prožíval "tíhu zodpovědnosti a zároveň dotek důvěry". Biskup podle něj musí být jak kazatel a pastýř, tak úředník a manažer. "Musí nějak zvládnout všechno, i když principy práce jsou rozdílné a nalézání míry obtížné. Osobně jsem mnohem raději pastýřem než úředníkem," uvedl.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Filmana
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete jednání děkana KTF UK vůči prof. Petráčkovi za správné?
Ano
27%
 
Ne
70%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 886)