Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Vysočinou povede nová poutní cesta, připomene Jakuba Demla

Kraje: Vysočina / / ČTK / 5. března 2020 9:21
Vysočinou povede nová poutní cesta, připomene Jakuba Demla

Jakub Deml
Autor: Wikipedia.org

Jihlava -

Vysočinou povede nová poutní cesta mezi Brnem a Svatou Horou u Příbrami. Poutníky zavede i do míst na Vysočině, kde působil básník a spisovatel Jakub Deml a jeho přátelé, nebo na vrch Křemešník u Pelhřimova, kam kdysi putovalo velké množství poutníků. ČTK to  řekl předseda pelhřimovského Nadačního fondu Poutní cesty Petr Holkup. Vydání průvodce k nové cestě bude dotovat kraj.

Radní kraje se dnes rozhodli přispět na zpracování průvodce 45.000 korun. "Věříme, že to přinese nějaký potenciál, co se týče návštěvnosti kraje," řekl novinářům náměstek hejtmana Martin Kukla (ANO). Rozpočet projektu je podle krajského webu 140.000 korun. K poutní trase bude vydáno 1500 průvodců a bude o ni rozšířená webová aplikace www.poutnicesty.cz

Jedním z prvních motivů pro vytváření nových poutních cest bylo podle Holkupa zjištění, že na Křemešník kdysi putovalo i 60.000 lidí ročně. "Říkal jsem si, že je škoda, že taková tradice už dneska není," uvedl. Fond navazuje na aktivity Matice Křemešnické, které v roce 2016 vedly ke vzniku nové poutní cesty propojující poutní místa středních Čech a Vysočiny. Na Křemešník se po ní dá z Prahy jet na kole nebo jít i pěšky.

Inspirace pro další poutní cestu vychází z knihy Jakuba Demla Pouť na Svatou Horu. Cesta bude měřit 350 až 400 kilometrů a bude po ní možné jít ve dvou variantách. Páteřní trasa povede přes Křemešník, další bude odbočovat na Jaroměřice nad Rokytnou, Telč a Počátky. "Jde nám o to vytypovat zajímavou cestu, která by dokázala oslovit širokou veřejnost," uvedl Holkup. Delší čas chystaný projekt by měl být hotový do podzimu. Mapy budou v tištěném průvodci nebo si je lidé budou moci stáhnout z webu do mobilního telefonu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
52%
 
Spíše ano
26%
 
Ne
19%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 42)