Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Rabín vyzval věřící, aby nelíbali jeruzalémskou Zeď nářků

Ze světa / / ČTK / 17. března 2020 13:56
Rabín vyzval věřící, aby nelíbali jeruzalémskou Zeď nářků

Zeď nářků, Jeruzalém
Autor: Pxhere.com

Jeruzalém -

Jeruzalémský rabín  ve snaze omezit šíření nového koronaviru v Izraeli vyzval židy, aby nelíbali kameny Zdi nářků. Informovala o tom agentura Reuters. Židé mezi kameny ve Zdi nářků dávají ruličky papíru s přáními a modlitbami. Líbat Zeď nářků není považováno za náboženskou povinnost, část věřících to ale dělá jako důkaz oddanosti Bohu. Izrael dosud evidoval 255 případů nákazy koronavirem, dalších 39 nemocných bylo zaznamenáno na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu. Palestinské Pásmo Gazy žádné nakažené nehlásilo.

Zeď nářků, známá také jako Západní zeď, je nejposvátnějším místem, kde se židé v Jeruzalémě mohou modlit. Objekt je pozůstatkem druhého chrámu, který nechal přebudovat král Herodes Veliký, jenž vládl v Judeji pravděpodobně v letech 37 až 4 před naším letopočtem. V roce 70 našeho letopočtu byl chrám zničen Římany.

Minulý týden izraelský rabinát vyzval věřící, aby v rámci opatření, jež mají zabránit šíření koronaviru, ke Zdi nářků nechodili. Někteří věřící se ale na místo chodí modlit i nadále, přestože úřady limitovaly počet lidí u Zdi nářků na deset.

"Nelíbejte kameny Západní zdi," vyzval dnes židy rabín Šmuel Rabinovič, který má objekt na starosti. Rabín doplnil, že by si věřící od sebe měli udržovat odstup a dodržovat hygienická nařízení.

Zeď nářků je v těsné blízkosti komplexu, který je známý jako Chrámová hora či arabsky Harám aš-Šaríf (Vznešená svatyně). Nachází se na něm mešita Al-Aksá a muslimská svatyně Skalní dóm. Nadace, která památky na Chrámové hoře spravuje, je nechala kvůli koronaviru do odvolání uzavřít a vyzvala muslimy, aby se modlili venku.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 190)