Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

ČBK: Věřící pacienti mají na návštěvu duchovního ústavní právo

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 19. března 2020 18:23
ČBK: Věřící pacienti mají na návštěvu duchovního ústavní právo

Ilustrační foto
Autor: Člověk a Víra / Gabriela Nováková

Praha - Návštěvy duchovních ve zdravotnickém zařízení jsou podle České biskupské konference (ČBK) možné i v situaci, kdy platí četná omezení pro volný pohyb osob. Nepředstavují privilegium církve, ale uplatňuje se jimi ústavní právo pacienta na svobodu náboženského vyznání. V případě ohrožení života nebo vážného ohrožení zdraví nelze pacientovi tuto službu odepřít. Ve svém prohlášení na webu ČBK to uvedl pomocný pražský biskup Zdenek Wasserbauer, předseda rady ČBK pro duchovní službu ve zdravotnictví. Duchovní péče se ale nesmí poskytovat tak, aby porušovala práva ostatních pacientů, uvedl.

V Česku platí kvůli boji proti šíření koronaviru nouzový stav. Kromě mnoha dalších opatření platí zákaz návštěv v nemocnicích i některých dalších zdravotnických zařízeních. Církev již dříve uvedla, že na nemocniční kaplany se zákaz nevztahuje, neboť jsou považováni za zdravotnický personál.

Svoboda náboženského vyznání a jeho projevů je zaručena ústavou. Podle Listiny základních práv a svobod má každý právo projevovat své náboženství nebo víru navenek různými formami, také náboženskými úkony nebo zachováváním obřadu. Jestliže pacient zdravotnického zařízení požaduje návštěvu duchovního za účelem udílení svátostí či duchovního rozhovoru, vykonává své ústavně garantované právo, které může být omezeno pouze zákonem, připomíná ČBK.

Právo pacienta přijímat ve zdravotnickém zařízení lůžkové nebo jednodenní péče duchovní péči a podporu zakotvuje také zákon o zdravotních službách. Jedná se o situaci pacienta, který není vážně ohrožen. Toto právo pacienta může být omezeno vnitřním řádem zdravotnického zařízení nebo jiným způsobem. Ve stavu nouze může výkon duchovního omezit i krizový zákon. V případě vážně nemocných pacientů zákon uvádí, že "návštěvu duchovního nelze pacientovi odepřít v případech ohrožení jeho života nebo vážného poškození zdraví, nestanoví-li jiný právní předpis jinak".

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
68%
 
Ano, ale až bude po válce
7%
 
Ne
19%
 
Nevím
6%
 
(Počet hlasů celkem: 334)