Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Věřící mohou na bohoslužby přes internet, zpovídat se ale musí knězi

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 22. března 2020 13:18
Věřící mohou na bohoslužby přes internet, zpovídat se ale musí knězi

Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Praha - Věřící se v době epidemie koronaviru účastní bohoslužeb prostřednictvím internetu, rozhlasu či televize. Kostely jsou pro větší shromáždění uzavřené. Církev stejně jako třeba psychologové a terapeuti nabízí i duchovní pomoc po telefonu či internetu. Přes telefon či videohovor ale nemohou věřící přistupovat ke zpovědi. Kněz Petr Soukal ve videu zveřejněném na webu České biskupské konference vysvětluje, že zpověď vyžaduje osobní setkání dvou lidí. Není možné ho nahradit technologií mimo jiné proto, že by hrozilo vyzrazení zpovědního tajemství.

Kostely jsou sice zavřené pro širší shromáždění, pro individuální návštěvy ale otevřené jsou. Martin Kramara, mluvčí Konference biskupů Slovenska, uvedl, že v případě zpovědi je na mřížku ve zpovědnici třeba dát průsvitnou zábranu, která zamezí šíření viru.

V případě, že přijít ke zpovědi vůbec není možné, nabízí katolická víra řešení, kterému se říká dokonalá lítost. Ta musí vycházet z hloubi srdce, vycházet z nadpřirozených pohnutek, tedy z poznání, že hřích ničí vztah s bohem, má být všeobecná a týkat se všech hříchů a musí zahrnovat i předsevzetí vyzpovídat se ihned, kdykoli to bude možné.

„Tak jako lidé dostávají informaci, že v současnosti nemají se vším chodit k lékaři, protože ho mohou vyřadit ze služby, měli bychom brát v úvahu také zdraví kněží - zejména těch, co jsou starší, nebo trpí chronickými nemocemi,“ připomněl Kramara.

Doba nucené izolace může být podle něj časem zkoušky pro všechny - i pro věřící, kteří se mohou zamyslet nad tím, zda ke zpovědi nepřicházejí jen formálně, jako pro „náplast“ na své hříchy. „Neopakuji tam dokola totéž, abych odešel, snad na chvíli spokojený, ale bez toho, abych se opravdu obrátil nebo alespoň posunul k lepšímu? Nyní je příležitost jít do hloubky. Přemýšlet. Zpytovat. Litovat. Měnit,“ uvedl slovenský kněz.

V době uzavřených kostelů přenáší bohoslužby denně TV Noe, v neděli od 10:30 odsloužil jejím prostřednictvím mši olomoucký arcibiskup Jan Graubner, místopředseda ČBK.

Své aktivity na internet přesouvá i Českobratrská církev evangelická, druhá největší církev v ČR. Web Nadeje-na-doma.e-cirkev.cz nabízí v době karantény každý den v 8:00 rozhlasové Slovo na den, o víkendu nahrávky nedělních bohoslužeb nebo jejich tištěné verze. Vedle toho evangelické sbory nabízejí pomoc lidem v komunitách, na farách se šijí roušky a faráři a farářky poskytují duchovní pomoc.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byla modlitba za prezidenta v katedrále dostatečně ekumenická?
Ano, oproti tradiční katolické liturgii Te Deum šlo o jasný ekumenický posun
28%
 
Ne, stále převažovala katolická forma obřadu
48%
 
Nevím, nemám na to názor
2%
 
Není to pro mě podstatné
22%
 
(Počet hlasů celkem: 130)