Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Ukrajinský klášter bojuje s koronavirem vlastní dezinfekcí

Ze světa / / ČTK / 24. března 2020 17:57
Ukrajinský klášter bojuje s koronavirem vlastní dezinfekcí

Kyjev, v popředí Vydubycký monastýr
Autor: Wikipedia.org / Volodimir Levčuk / Wikimedia Commons

Kyjev -

 Černě odění pravoslavní duchovní sedí vedle sebe pod ikonou v jednom z nejstarších ukrajinských klášterů a ručně míchají dezinfekční roztok určený chudým a potřebným. Klerici a bohoslovci ve Vydubyckém klášteru z 11. století vyrábějí podle receptu Světové zdravotnické organizace (WHO) tekutinu, kterou plní řady plastových lahví.

Kyjevský klášter se do improvizované výroby pustil poté, co se doslechl o lidech, kteří se o nedostatkovou dezinfekci poprali, aby si ji opatřili sami pro sebe jako ochranu proti koronaviru. "Lidé propadají panice, a to zejména chudí, kteří nemají k dezinfekci přístup," řekl agentuře Reuters Roman Holodov, který vede v ukrajinské pravoslavné církvi odbor sociální pomoci.

Stovky lahví s čirou tekutinou jsou baleny v místnosti, ve které bývala nedělní škola. Pak je rozešlou do míst, jako je přístav Oděsa na jihu země, anebo dále na jihovýchod Mariupol, který leží těsně u frontové linie s proruskými separatisty.

Koronaviru, kterým se dosud na Ukrajině nakazilo 73 lidí, z nichž tři zemřeli, se přizpůsobují i církve. Ukrajinská pravoslavná církev a řeckokatolická církev vysílají nedělní bohoslužby na internetu, aby dodržely zákaz shromažďování více lidí. Duchovní požádali věřící, aby přestali líbat křížky a relikvie.

"Na naši žádost lidé zůstali doma, což podle mého názoru dokazuje jejich křesťanský a občanský smysl pro odpovědnost," řekl arcibiskup řeckokatolické církve Svjatoslav Ševčuk po kázání v téměř prázdném chrámu, které ale na internetu vidělo skoro 20.000 lidí. "Sám jsem bývalý doktor. A chápu drama, kterému čelí lékař, když musí rozhodnout, kdo má žít a kdo by měl zemřít kvůli jedinému banálnímu důvodu - že neexistuje způsob, jak zachránit všechny."

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
28%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
9%
 
ne
49%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
14%
 
(Počet hlasů celkem: 105)