V brněnské diecézi se v neděli v 11:00 na pět minut rozezní zvony v kostelech. Pokyn k vyzvánění dal biskup Vojtěch Cikrle. Přeje si, aby se zvony staly pro všechny lidi dobré vůle signálem ke společné modlitbě. U příležitosti pandemie nového typu koronaviru Cikrle také rozeslal pastýřský list, oznámila dnes ČTK mluvčí biskupství Martina Jandlová.
Podle Cikrleho "koronavirová doba" ukazuje svět křehčí a zranitelnější, než si lidé doposud mysleli, že je. Nikdo neví, jak dlouho pandemie potrvá a jak se bude vyvíjet.
"Přinesla však už i něco velmi pozitivního - vlnu vzájemné solidarity a nejrůznější formy obětavé služby a pomoci druhým v nasazení lékařů, zdravotních sester, policistů, hasičů, charitních pracovníků, politiků i běžných občanů, kteří nezištně pracují a finančně přispívají pro dobro ostatních. Všem jim za to patří upřímné poděkování," uvedl Cikrle.
Biskup poděkoval také kněžím, ale i rodinám, které napříč generacemi přijaly nouzová opatření, žijí spolu mnohdy v malém izolovaném prostoru a snaží se hledat nové cesty k sobě navzájem.
Společná modlitba na Květnou neděli má být podle Cikrleho gestem sounáležitosti. "Zapomeňme na zlobu, svár, nenávist a všechna zklamání. Snažme se smířit a odpustit si navzájem a obraťme se k Bohu, který je i v těchto chvílích náš milující Otec," napsal Cikrle.
Letošní Velikonoce budou podle biskupa vzhledem k uzavřeným kostelům a zákazu shromaždování neobvyklé. "Po stránce vnější zcela určitě. Jestli po stránce vnitřní, to záleží na každém z nás," míní biskup.



