Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Nad Novým Borem se před Velikonocemi opět rozsvítil kříž

Kraje: Liberecký / / ČTK / 10. dubna 2020 10:35
Nad Novým Borem se před Velikonocemi opět rozsvítil kříž

Ilustrační foto
Autor: Unsplash.com / Diana Vargas

Nový Bor -

V osvětlený symbol Ježíšovy smrti se i letos před Velikonocemi pomyslně proměnil stožár na vrcholu Skalky nad Novým Borem na Českolipsku. Rozsvícení kříže po soumraku v tomto období je podle mluvčí novoborské radnice Radmily Pokorné s městem neodmyslitelně spojené.

"Když po personální změně na úřadě kříž v roce 2008 nesvítil, protože to dotyčné pracovnici nikdo neřekl, tak se strhla velká lavina stížností ze strany obyvatel. Od roku 2009 tak kříž svítí rok co rok," uvedla Pokorná.

Kdy se kříž na vrcholu kopce v Arnultovicích poprvé rozsvítil na radnici nevědí. "Podle novoborského patriota a historika Vladislava Jindry jde snad už o stoletou tradici, datum jejího počátku ale není známé. Kříž na Skalce údajně svítil už v době, kdy tam ještě nebylo připojení na elektrický proud," uvedla Pokorná. Tehdy měl být vyskládaný ze svíček.

Za druhé světové války křesťanský kříž načas vystřídal symbol nacismu - hákový kříž. "V období totality pak bylo období, kdy tam svítila hvězda. Krátce po sametové revoluci se na Skalku vrátil klasický kříž," dodala mluvčí radnice. Kříž se rozsvěcuje v týdnu před Velikonocemi každý večer, naposledy tomu bude o velikonočním pondělí.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
26%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
9%
 
ne
52%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
13%
 
(Počet hlasů celkem: 117)