Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Nová papežská komise opět prozkoumá možnost jáhenského svěcení žen

Ze světa / bohpet / Vlastní zpráva / 15. dubna 2020 19:15
Nová papežská komise opět prozkoumá možnost jáhenského svěcení žen

Svatá Tekla
Autor: wikipedia.org / Wikipedia Commons

Vatikán - Papež František vyjmenoval další teologickou komisi, která prozkoumá, jestli ženy mohou vstoupit do jáhenské služby. Naposledy papež ustanovil komisi se stejným cílem v roce 2016. Její závěry byly podle něj jenom částečné, nicméně je posoudil jako „krok vpřed“, upozornil vatikánský portál Vatican News.

Římský biskup záměr zřídit nový výbor o této tématice zmínil na konci říjnové Synody o Amazónii. Připomněl, že by měla dále prohloubit studium o tom, v jaké formě existovalo trvalé jáhenství v rané církvi. Biskup Evaristo Pascoal Spengler z Amazonie během Synody řekl, že „40 procent synodálního shromáždění požádalo o zřízení vysvěcené služby pro ženy v církvi… a od 12. století do současnosti máme více svatých žen než svatých mužů.“

Ve své posynodální exhortaci Querida Amazonia (Drahá Amazonie) papež František tomuto návrhu nedal zelenou. Zdůraznil však úlohu žen v církevních komunitách Amazonského pralesa a rovněž to, že mají mít větší vliv a přístup k těm církevním službám, které nevyžadují kněžské svěcení.

Komise pro studium jáhenské služby pro ženy má kromě předsedy a tajemníka 10 členů, z toho 5 mužů a 5 žen. Jsou mezi nimi laici, kněží i jáhni. Největší národnostní zastoupení mají Spojené státy americké a Itálie. Povede je arcibiskup italského města L´Aquila: kardinál Giuseppe Petrocchi.

Mezi členy je francouzská biblistka Anne-Marie Pelletierová. Je první žena, která získala prestižní Ratzingerovu cenu v roce 2014, a o 3 roky později připravila text na Křížovou cestu s papežem v Koloseu. Naposledy vydala knihu s názvem Církev, ženy spolu s muži (L'Eglise, des femmes avec des hommes).

Papež do komise vyjmenoval také Barbaru Hallenslebenovou, která se ve Švýcarsku i v mezinárodních komisích věnuje ekumenizmu zejména mezi katolickou a pravoslavnou církví. Ve Švýcarsku působí rovněž další člen komise: kněz Manfred Hauke, odborník na mariologii. O budoucnosti žen v jáhenské službě se vyjádří také Caroline Fareyová z Velké Británie, která byla v roce 2012 součástí expertního týmu na vatikánské Synodě o nové evangelizaci pro odevzdávání víry.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
30%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 178)