Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Moje odvolání nepochybně souvisí s kritikou Piťhova kázání, potvrdil Petráček

Domácí zpravodajství / vlu / Vlastní zpráva / 17. dubna 2020 10:58
Moje odvolání nepochybně souvisí s kritikou Piťhova kázání, potvrdil Petráček

Katolický kněz, historik a teolog Tomáš Petráček
Autor: Hospodářské noviny / Milan Bureš

Praha - Profesor historie a katolický kněz Tomáš Petráček byl s účinností od 1. března 2020 uvolněn kardinálem Dominikem Dukou z funkce sídelního kanovníka Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě Pražském. V dnešním rozhovoru pro Prostor X potvrdil, že jeho odvolání přímo souvisí s kritikou kázání prof. Petra Piťhy. „Je to nepochybně osobní, tam k tomu není jediný věcný důvod,“ uvedl. Piťha od září 2012 zastává úřad probošta kapituly.

„Je to dlouhá historie, ale počátkem je spor, který vznikl nad kázáním profesora Piťhy na svátek sv. Václava ve svatovítské katedrále v roce 2018, který jsme někteří z nás kritizovali, a to ne proto, že bychom měli potřebu kritizovat, ale protože mnoho věřících, ale i lidí mimo církev tím bylo pobouřeno a ptali se, co to má znamenat. Na základě tohohle už v listopadu 2018 mně pan kardinál položil podmínku, že se buď omluvím profesoru Piťhovi, proboštovi kapituly, nebo už nemůžu být nadále kanovníkem,“ popisuje Petráček důvody svého odvolání v rozhovoru. „Já jsem to tenkrát odmítl… Vzhledem k tomu, že jsem neviděl důvody se omlouvat, a koneckonců stanoviska například proděkana filozofické fakulty [Univerzity Karlovy pozn. red] Daniela Soukupa, nebo i vyjádření státního zástupce, potvrzují, že ta kritika kázání byla oprávněná.“  

Petráček: Já jsem nebyl opakovaně zván na některá zasedání kapituly

Kardinál Dominik Duka a pražské arcibiskupství dříve odvolání zdůvodňovalo tím, že hlavními důvody je Petráčkova přítomnost i nepřítomnost na setkáních kapituly a napětí, které mělo znemožňovat její práci.

„Statutáři Kolegiátní kapituly Všech svatých, včetně kanovníka seniora, písemně informovali pana kardinála, že přítomnost i nepřítomnost P. Tomáše Petráčka na setkáních a jednáních Kapituly vytváří ‚…napětí….ztěžuje naši práci a občas ji i znemožňuje‘,“ stojí v dopise, který kardinál Dominik Duka Petráčkovi zaslal, a který magazínu Christnet.eu na konci března poskytl mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman. Na dotazy jakým způsobem práci znemožňoval a jestli se mělo jednat o napětí mezi profesory Piťhou a Petráčkem, ale Zeman už neodpověděl.

„Zároveň mu pan kardinál poděkoval za vše co bylo vykonáno a poprosil o pochopení tohoto rozhodnutí s ujištěním, že to není ani projev nepřátelství, ani msty, ale vychází ze zájmu, aby instituce, kterou je Kapitula Všech svatých, mohla nerušeně pokračovat ve své činnosti. Popřál vše dobré a poslal své požehnání,“ uvedl tehdy mluvčí Zeman s tím, že k odvolání došlo na základě kánonu 193 § 3 kodexu kanonického práva.

Historik a teolog Petráček takovou interpretaci odmítá a upozorňuje, že na některá setkání kapituly nebyl ani pozvaný. „Podle zpráv, které mám zevnitř kapituly a já jsem nebyl opakovaně zván na některá zasedání kapituly, ale řada přátel, kteří tam jsou mi to potom prozradila, tak iniciativa jde rozhodně od probošta Piťhy, ale zároveň je tam i snaha pana kardinála mě nějak potrestat.“

Statutárními zástupci kapituly Všech svatých jsou Milan Hanuš a Petr Piťha, kanovníkem seniorem biblista Josef Hřebík. Kapitula měla i s Petráčkem celkem 8 členů. Pro některé bylo jeho odvolání překvapení. Například biolog a římskokatolický kněz Matúš Kocian pro magazín Christnet.eu uvedl: „Odvolání kolegy Petráčka z kapituly bylo pro mě překvapením.“ A odmítl, že by s ním byl v nějakém napětí: „Pokud jde o mě, nebyl a ani nejsem v žádném sporu ani v napětí ani s Tomášem Petráčkem ani s žádným jiným členem kapituly.“

Petráček jako sídelní kanovník kapituly Všech svatých na Hradě pražském působil od července 2010.

Vábení politických Sirén

V polovině února letošního roku kardinál Duka také historika Petráčka obvinil, že v eseji Vábení politických Sirén ohrožuje církev i dnes manipuluje a ohýbá fakty z knihy Marka Šmída Vatikán a italský fašismus 1922–1945. Petráčka se zastalo hned několik historiků, včetně autora knihy Marka Šmída. Proděkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Daniel Soukup vyzval kardinála k doložení tvrzení nebo veřejné omluvě.

Členové redakce dominikánské teologické revue Salve 25. března vydali společné prohlášení na Petráčkovu podporu. Celkem 18 členů a spolupracovníků revue v něm upozorňuje, že nařčení Tomáše Petráčka z překrucování pravdy je vážné tvrzení a jedná se o poškozování profesní pověsti historika.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 192)