Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Pravoslavné Velikonoce se slaví bez věřících v chrámech

Ze světa / vlu / ČTK / 19. dubna 2020 13:31
Pravoslavné Velikonoce se slaví bez věřících v chrámech

Ilustrační foto
Autor: Pixabay.com / Iva Balk

Moskva/Sofia - Zhruba 300 milionů ortodoxních křesťanů dnes slaví Velikonoce v nezvyklých podmínkách, které jsou dány epidemií způsobenou koronavirem. Představitelé církve vyzvali věřící, aby zůstali doma, ne všude to však lidé dodrželi, uvádí francouzská stanice France 24. Podobně i katolické oslavy před týdnem poznamenal naprosto nezvyklý pohled na prázdné kostely i na Svatopetrské náměstí ve Vatikánu.

Totéž se nyní opakuje i v případě ortodoxních věřících, z nichž nejvíce je jich v Rusku. Moskevský patriarcha Kirill doporučil lidem, aby se pomodlili doma. Například prezident Vladimir Putin oslaví Velikonoce v kapli své oficiální rezidence.

Přesto v některých ruských regionech zůstaly dnes kostely otevřené. Přísněji úřady postupují v Moskvě, na kterou připadá nejvíc případů nákazy koronavirem i úmrtí. Obřady se tam konají za zavřenými dveřmi. Patriarcha Kirill bohoslužbu odsloužil v moskevské katedrále Krista Spasitele. Vyzval věřící, aby se nedali odradit tím, že nemohli osobně přijít.

„My, ortodoxní křesťané, bychom za obtížných okolností neměli zoufat nebo propadat beznaději, a už vůbec ne panice. Musíme si uchovat vnitřní svět,“ řekl Kirill.

Konstantinopolský pravoslavný patriarchát oznámil, že se obřady budou konat bez účasti veřejnosti a že přenášeny budou přes internet. Podobná situace je na Kypru, v Řecku, Srbsku, Severní Makedonii, ale také v Egyptě, kde Velikonoce slaví tamní desetimilionová koptská komunita.

Velikonoční liturgie se konaly v kostelích v Rumunsku, Řecku i na Kypru bez účasti veřejnosti. Srbsko vyhlásilo od pátku do úterního rána uzávěru, která má zajistit, že lidé budou o Velikonocích doma.

Požadavkům na mimořádná opatření ale některé státy nevyhověly. V Bulharsku zůstaly kostely otevřené, i když lidé tam chodit nemají. Pokud přijdou, pak mají dodržovat bezpečný odstup a mít roušku. Mnoho Bulharů se smířilo se sledováním bohoslužby v televizi. Bulharsko vyhlásilo mimořádný stav do 13. května a zakazuje shromažďování více než dvou dospělých. „Musíme být v současné situaci pokornější. Udělejme vše, co se udělat dá, abychom na své činy mohli být v příštích letech hrdí,“ vzkázal Bulharům premiér Bojko Borisov.

V Gruzii se vláda podřídila požadavkům patriarchátu a povolila, aby se konala shromáždění v těch kostelech, které jsou dostatečně prostorné. Oslav se ale nezúčastní žádný z politických představitelů.

Potíže jsou kvůli koronaviru i na Ukrajině. Prezident Volodymyr Zelenskyj sice věřící vyzval, aby zůstali doma, avšak vedení ukrajinské pravoslavné církve, která se hlásí k moskevskému patriarchátu, věřící vyzvalo, aby se shromáždili venku. Jak informovala agentura AP, kolem ukrajinských kostelů hlídkovali policisté, aby zajistili, že všichni, kdo budou během bohoslužby venku, zachovají odstup a že se nebude scházet příliš mnoho lidí. Výjimku policisté povolili jen v klášterním komplexu Kyjevskopečorská lávra, kde věřícím umožnili vstupovat po jednom. Další tedy mohl vstoupit, až ten před ním vyšel ven. Lávra je sídlem proruského ukrajinského pravoslaví.

Jinak je tomu v Bělorusku, kde metropolita Pavel věřícím doporučil zůstat doma, zatímco prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že se velikonoční mše osobně zúčastní.

V Řecku bylo zmobilizováno několik tisíc policistů, aby zabránili občanům vyjíždět za příbuznými, jak Řekové o Velikonocích dělají.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
53%
 
Spíše ano
21%
 
Ne
23%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 72)