Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Amazonské domorodé etnikum oslavilo svého prvního jáhna

Ze světa / bohpet / / 21. dubna 2020 16:17
Amazonské domorodé etnikum oslavilo svého prvního jáhna

ilustrační foto: jáhenské svěcení
Autor: starokatolici.cz / Vojtěch Basl

Amazonie - V Amazonii vysvětili prvního jáhna z početného domorodého etnika. Je ním Antelmo Pereira Ângelo ze společenství Tikuna. Jáhenské svěcení přijal z rukou biskupa Adolfa Zon Pereiru z diecéze Alto Solimões ve státě Amazonas na severozápadu Brazílie.

Jde o „malý krok, který nám pomáhá realizovat nové způsoby, jak může Církev uskutečnit sny a zúročit veškerou práci, která se v průběhu let uskutečnila. Den svěcení byl historickým dnem a okamžikem nesmírné radosti v životě diecéze Alto Solimões,“ informovali na webové stránce xaverští misionáři, kteří působí v Brazílii.

Antelmo Pereira Ângelo je učitel, má devět dětí a je jedním z vůdců etnika Tikuna. Ten tradičně sídlí v Brazílii, Kolumbii a Peru a patří k nejpočetnějším kmenům. V regionu se podle Panamazonské církevní sítě  REPAM nachází přes 3 miliony domorodých obyvatel z více než 390 různých národností a kmenů se svou kulturou a s vlastním jazykem. Amazonie přitom trpí nedostatkem misionářů, kněží i jáhnů. Zejména v těžce dostupných částech se slaví eucharistie jen sporadicky a důležitou roli vykonávají laici a zvlášť ženy.

Největší výzvy v regionu jsou evangelizace a zapojení laiků, řekl biskup Adolfo Zon Pereira pro portál Vatican News: „Bez laiků by v Amazonii církev neexistovala. Základním východiskem evangelizace je být přítomen. Je nemožné zasét evangelium bez této první skutečnosti: být přítomen a dotknout se reality. Jedině tímto způsobem můžeme zaslechnout, jak Bůh s námi mluví. Problém je najít mezi těmito lidmi osoby, které se oddají Pánovi. “

Vysvěcení domorodého jáhna je podle Vatican News rovněž ovocem loňské biskupské Synody o Amazonii. Papež František původem z Latinské Ameriky ji svolal mimo jiné  s cílem „najít nové způsoby evangelizace Božího lidu, zejména domorodců, často zapomenutých a bez vyhlídky na pokojnou budoucnost také kvůli krizi amazonského deštného pralesa, který má zásadní význam pro naši planetu.“

Papež v těchto dnech zároveň vyjmenoval tři nové členy Papežské komise pro Latinskou Ameriku: budou jimi kardinál Álvaro Leonel Ramazzini Imeri z Guatemaly, kubánský kardinál Juan dela Caridad GarcíaRodríguez a brazilský biskup Paulo Cezar Costa.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byla modlitba za prezidenta v katedrále dostatečně ekumenická?
Ano, oproti tradiční katolické liturgii Te Deum šlo o jasný ekumenický posun
28%
 
Ne, stále převažovala katolická forma obřadu
48%
 
Nevím, nemám na to názor
2%
 
Není to pro mě podstatné
22%
 
(Počet hlasů celkem: 120)