Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Konstantinopolská pravoslavná církev má první dokument o sociální nauce

Ze světa / bohpet / Vlastní zpráva / 23. dubna 2020 10:38
Konstantinopolská pravoslavná církev má první dokument o sociální nauce

Ilustrační foto: Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj

Instanbul -  

Konstantinopolský patriarchát vydal první dokument o sociální nauce s názvem „Pro život světa: Směrem k sociálnímu étosu pravoslavné církve.“ Je dostupný v 12 jazykových verzích a týká se války, chudoby, ekumenizmu a rovněž se zastává lidských práv migrantů, uprchlíků a místa náboženství ve veřejné sféře.

„Pro život světa“ je určen „našim věřícím po celém světě a jeho cílem je nabídnout solidní základ pro konverzaci o podstatných otázkách života a o výzvách, kterým musí dnešní svět čelit.“ Je ovocem práce teologické komise, kterou ekumenický patriarcha v Konstantinopolu Bartoloměj ustanovil před třemi lety s odkazem na vůli Svatého velkého koncilu pravoslavných církví na řeckém ostrově Kréta v roce 2016.

Dokument chce být „předběžným krokem k rozšířenému teologickému dialogu“ a má „pomoci duchovnímu růstu pravoslavného věřícího.” Předseda teologické komise John Chryssavgis v této souvislosti řekl, že vydání jednotného stanoviska je „komplikované, pokud ne přímo sporné“: „Pravoslavná církev působí v různých kulturních a historických kontextech a každá má své vlastní sociální a politické starosti a tradice… a často není dobře připravena odpovědět na výzvy pluralismu, globalizace, individualismu a sekularizace“.

Na některé otázky však nabízí poměrně jasnou odpověď. „Pro život světa“ připomíná, že církev žije ve světě, ale není z tohoto světa. Kritizuje, že „v některých současných společnostech se legálně a násilně umlčují náboženské hlasy ve veřejných prostorech například zákazem vystavování náboženských symbolů anebo odívaní v náboženském stylu“, což odporuje skutečně různorodé společnosti. Naopak může to vést k odporu a fundamentalismu. Pravoslavný dokument zdůrazňuje, že neexistuje „čistě veřejný prostor“, který opravňuje vyloučení náboženství do soukromí, neboť „samotný sekularismus je moderní forma ideologie“, která má vlastní představu o tom, co je dobré a správné.

Dokument dále chválí národy, které přijali migranty a uprchlíky.  Současně obviňuje „některé evropské vlády“, které chtějí „chránit křesťanskou Evropu“ tím, že „zapečetí hranice“ a šíří přitom nacionalismus a rasismus. Hranice nejsou „morální nebo duchovní dobra“, a proto zvlášť křesťanům nemůžou bránit v tom, aby konali milosrdenství, spravedlnost a lásku vůči těm, kteří je potřebují, píšou pravoslavní autoři.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 96)