Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Nejvyšší soud v Itálii umožnil ateistům a agnostikům šířit svou „negativní“ víru

Ze světa / bohpet / Vlastní zpráva / 25. dubna 2020 18:29
Nejvyšší soud v Itálii umožnil ateistům a agnostikům šířit svou „negativní“ víru

Ilustrační foto
Autor: https://www.flickr.com/

Verona, Řím - Nejvyšší kasační soud v Římě rozhodl, že „ateisté a agnostici mají stejné právo jako věřící různých náboženství vyznávat svoji, negativní´ víru“, pokud tím „neurážejí víru jiných“. Proto „je zakázáno diskriminovat je ve vyznávaní tohoto myšlení“. Takhle soud v Římě zdůvodnil, proč přijal odvolání Unie ateistů a racionalistických agnostiků (UAAR) ve sporu s městem Verona.

V roce 2013 Unie spustila celonárodní kampaň, ve které umístňovali plakáty s velkým slovem „Bůh“ a pod ním byl text: „10 milionům Italů se žije dobře bez B. A když jsou diskriminováni, UAAR stojí po jich boku.“ První písmeno slova Bůh bylo přeškrtnuto, což v italštině udělá ze slova „Bůh“ (Dio) slovo „Já“ (Io). Podle místního zastupitelství ve Veroně byl obsah „potenciálně škodlivý pro jakékoliv náboženství“ a nepovolilo vylepit plakáty na bilboardy.

UAAR město zažalovalo a teď jim dal Nejvyšší soud za pravdu. Adele Orioliová za Unii neskrývala spokojenost: „Nemůžeme nebýt spokojeni. Kasační soud přijal naše odvolání a tím uznal, že my ateisté a agnostici máme právo být takými, jací jsme a můžeme to říct. Zdá se to jako banalita, ale trvalo to 7 let právních bojů, aby to bylo černé na bílém.“

Adele Orioliová dále vysvětlila, že tímto rozsudkem se uznává „základní lidské právo, které posiluje práva nás všech, nikoho nevyjímajíc“: „Svoboda svědomí patří všem, věřícím i nevěřícím. Naším krédem je odmítnutí jakéhokoliv náboženského vyznání. Teď je na řadě odvolací soud v Římě, který opět prozkoumá tenhle případ se zřetelem na rozhodnutí kasačního soudu.“

Znalec vatikánského prostředí Aldo Maria Valli vyjádřil překvapení nad tím, že ateismus se s verdiktem Nejvyššího kasačního soudu srovnává s náboženským vyznáním. Zároveň však připomněl, že když někdo říká, že nevěří, v podstatě jde o druh víry:

„Přátelé ateisté a agnostici to asi nechtějí slyšet, ale trochu lituji ty časy, když bylo jejich myšlení výrazem anarchismu, který hrdě odmítal každou formu ustanovené moci. Není to poučný pohled, když vidíme, jako jdou hořekujíc za soudci. Můžu říct, že již to nejsou ateisté jako kdysi?“

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
51%
 
Spíše ano
23%
 
Ne
23%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 77)