Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Výdaje na zbrojení rostou, sílí i výzvy náboženských lídrů k ukončení válek

Ze světa / bohpet / Vlastní zpráva / 7. května 2020 16:14
Výdaje na zbrojení rostou, sílí i výzvy náboženských lídrů k ukončení válek

Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Stockholm - Světové výdaje na zbrojení minulý rok vzrostly o 3,6 % oproti roku 2018, což je největší meziroční nárůst od roku 2010. Tvrdí to Mezinárodní institut pro výzkum míru ve Stockholmu (SIPRI) ve zprávě s názvem Trendy ve světových výdajích na zbrojení (Trends in world military expenditure, 2019). Podle pěti autorů zprávy jsou ke své armádě nejštědřejší Spojené státy americké, pak následují Čína, Indie, Rusko a Saúdská Arábie.

Zpráva stockholmského institutu vychází v čase pandemie koronaviru, kdy Organizace spojených národů a někteří náboženští lídři žádají zastavení bojů v ozbrojených konfliktech.

Papež František na Velikonoční neděli během tradičního požehnání Urbi et Orbi připomněl, že „není čas na rozdělení“ a vyzval ke ukončení terorismu v Africe a války v Sýrii:

„Kristus, náš pokoj, ať osvítí ty, kdo jsou zodpovědní za konflikty, aby měli odvahu přijmout výzvu ke globálnímu a bezprostřednímu příměří v každém koutu světa. Toto není čas na pokračování výroby a prodeje zbraní, utrácení obrovských kapitálů, které by měly být použity na péči o lidi a na záchranu životů.“

Ve stejném duchu se nese nedávný dokument Konstantinopolské pravoslavné církve. Apeluje na křesťanské svědomí, aby „odsoudilo národy, které… odklání peníze ze sociálního zabezpečení na velké a zbytečné programy na produkci zbraní, jejichž jediný skutečný cíl je posílit válečně průmyslový komplex a obohatit ty, kteří podnikají v nepřetržité výrobě stále sofistikovanějších a ničivějších způsobů zabíjení, vedení války a terorizování civilního obyvatelstva“.

Světová rada církví se nedávno účastnila sedmdesátidenní modlitební kampaně s názvem „Modleme se, mír teď, konec války“, při které apelovali zejména na zastavení konfliktu na Korejském poloostrově.

Prvenství mezi kontinenty ve výdajích na zbrojení patří západní Evropě. Tamější vlády daly podle švédského institutu v průměru o 5 % víc peněz na zbraně a armádu než v roce 2018 a podobný nárůst zaznamenala východní Evropa a Rusko.

Největší relativní nárůst v minulém roce naopak zaregistrovali v Bulharsku, a to o víc než 120 %, přičemž na 4. místě je Slovensko, kde podle autorů zprávy šlo na zbrojení téměř o polovinu víc peněz než v roce 2018. V České republice došlo k nárůstu přibližně o 0,2 %. 

SIPRI píše, že za minulý rok dohledalo údaje v oficiálních statistikách 150 států.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 203)