Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Rozhlas v době květnového Pražského povstání vysílal i z Husova sboru na Vinohradech

Kraje: Praha / kir / CČSH / 7. května 2020 16:47
Rozhlas v době květnového Pražského povstání vysílal i z Husova sboru na Vinohradech

Věž kostela CČSH v Praze na Vinohradech
Autor: wikipedia.org / Petr Vilgus / Creative Commons

Praha - K 75. výročí konce 2. světové války a Pražského povstání ve dnech 5. - 9. května 1945 se v neděli 10. 5. od 9.00 h uskuteční v Husově sboru v Praze na Vinohradech  bohoslužba Církve československé husitské.

Bohoslužbu povede patriarcha Církve československé husitské Dr. Tomáš Butta spolu s místním farářem Danielem Majerem a s dalšími duchovními v omezené účasti patnácti osob vzhledem k platným hygienickým opatřením. Bohoslužba bude přenášena v přímém přenosu Českým rozhlasem.

Vzpomeneme odvahy místního faráře Arnošta Šimšíka, člena náboženské obce a populárního hlasatele Zdeňka Mančala a dalších členů obce a pracovníků Čsl. rozhlasu, kteří v době bombardování budovy Čsl. rozhlasu v květnu 1945 tajně přesunuli vysílání do budovy Husova sboru Církve československé v Praze na Vinohradech. O těchto událostech u pamětní desky promluví historik Dr. Martin Jindra.

Z Husova sboru v Praze na Vinohradech vysílal Československý rozhlas od 7. května 1945 od 16.30 h do 9. května do 19.00 h. Nejprve bylo vysíláno přes strašnickou vysílačku, provizorní hlasatelna byla na kůru, z obavy z náletů byla následně přesunuta do sklepa Husova sboru. Tři telefonní linky, čtyři psací stroje, na nichž se přepisovaly a stylizovaly zprávy pro vysílání, byly využívány v kancelářích sboru. Farníci zaopatřovali pracovníky jídlem a dalším potřebným. Místo vysílání se díky zachování naprostého utajení nepodařilo odhalit. 8. května byly na vysílačku X v Husově sboru napojeny i vysílače v Liblicích, v Mělníku a v Poděbradech, které vybojovali povstalci.

Z Husova sboru na Vinohradech zněla podpora bojovníkům na barikádách, zprávy o kapitulaci Německa a vítězství spojenců. Na památku těchto událostí je umístěna před Husovým sborem v Praze na Vinohradech pamětní deska s textem: "V květnové revoluci 1945, kdy budova Čs. rozhlasu byla poškozena, vysílal pražský rozhlas z budovy Husova sboru ve dnech 7. - 9. května zprávy o postupu spojeneckých armád, volání o pomoc bojující Praze."

V deníku místního faráře Arnošta Šimšíka můžeme číst: "Jsme naplněni čistou radostí, že se Husovu sboru dostalo možnosti této služby. Nevidíme v tom jen náhodu, že pod věží s husitským kalichem, vysoko nad Prahou vztyčeném, v blízkosti pomníčku Mistra Jana Husa, jehož příkaz: "Braň pravdy až do smrti" český národ věrně plnil, byly koncipovány plamenné výzvy povzbuzení bojovníkům na barikádách, děkování pražským ženám, poctivé informace o událostech a účinné dovolávání se spojenců ve chvíli nejkritičtější."

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
26%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
9%
 
ne
52%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
13%
 
(Počet hlasů celkem: 117)