Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ministerstvo kultury vytvoří nový rejstřík církví. Registruje jich 43, dvě desítky odmítlo

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 13. května 2020 18:36
Ministerstvo kultury  vytvoří nový rejstřík církví. Registruje jich 43, dvě desítky odmítlo

Nostický palác v Praze na Malé Straně, sídlo ministerstva kultury
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Praha - Ministerstvo kultury chce za 11 milionů korun vytvořit nový rejstřík církví a náboženských společností. Ze státního rozpočtu by pro tento záměr úřad potřeboval dva miliony korun, devět milionů korun by měl získat z evropských zdrojů. Na dalších 18,8 milionu korun by měl přijít pětiletý provoz databáze, její rozvoj a školení personálu. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí předloží vládě ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Rejstřík církví a náboženských společností by měl nahradit stávající databázi, která podle ministerstva nevyhovuje aktuálně platným standardům. V novém rejstříku půjde ukládat elektronické dokumenty s prodloužením doby jejich čitelnosti před vložením do úložiště spolu s ošetřením jejich důvěryhodnosti.

Projekt je spolufinancován z prostředků Evropských strukturálních a investičních fondů prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu. Ceny projektu vzešly z vítězné nabídky vysoutěžené v rámci otevřené nadlimitní veřejné zakázky.

V Česku je aktuálně registrováno 43 církví a náboženských společností, zatím poslední zapsanou bylo loni v březnu Společenství baptistických sborů. Dvě desítky církví stát registrovat odmítl.

V rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi uzavřelo smlouvu se státem 17 církví, které na základě této dohody dostávají každý rok poměrnou částku jako náhradu za majetek, který podle zákona vydat nelze. Loni pro všechny církevní společnosti, které se státem podepsaly dohodu, činila sumy 2,08 miliardy, katolická církev z toho získala asi 1,3 miliardy. Příspěvek na činnost církve loni činil pro všechny příjemce dohromady 1,23 miliardy korun, pro katolickou církev 759 milionů. Bude se vyplácet do roku 2030, kdy nastane odluka církve od státu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)