Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Plzeň získá program, jenž připomene židovské lokality i holokaust

Kraje: Plzeňský / kir / ČTK / 13. května 2020 18:43
Plzeň získá program, jenž připomene židovské lokality i holokaust

Ilustrační foto - Velká synagoga v Plzni
Autor: Wikipedia.org / Miaow Miaow / Wikimedia Commons

Plzeň - Plzeň získá vzdělávací program, který provede uživatele po lokalitách spojených s židovskou komunitou, přiblíží místní historii holokaustu a seznámí s příběhy přežití a začátku nového života plzeňských Židů. Město se zapojilo do světového vzdělávacího projektu IWalk, který vede Nadace šoa Jižní kalifornské univerzity (USC Shoah Foundation). Prostřednictvím mobilní aplikace mohou projekt využít pedagogové, studenti, archiváři, knihovníci, historikové, badatelé, zástupci médií i veřejnost, procházky lze využít i v turistickém ruchu, řekl ČTK primátor Martin Baxa (ODS).

Projekt bude mimo jiné zahrnovat filmové vzpomínky někdejších obyvatel města, kteří byli za druhé světové války označeni za Židy. Celkové náklady jsou 463.000 korun, podíl Plzně je 200.000 korun. Program vytvoří spolek OpenEye, který s Nadací šoa spolupracuje při vytváření materiálů v češtině. Do projektu se zapojí také Archiv města Plzně, který poskytne podklady.

"IWalk je celosvětový vzdělávací projekt USC Shoah Foundation. Ta spravuje archiv vizuální historie s celoživotními vzpomínkami pamětníků různých genocid. Cílem je spojit návštěvu autentické lokality s úryvky svědectví relevantními pro historické události, které se na této lokalitě odehrály," popsal Baxa. Archiv podle něj obsahuje svědectví sesbíraná v polovině 90. let minulého století po celém světě, takže umožňuje dohledání relevantních vzpomínek pro většinu míst na světě.

Podle webu nadace obsahuje archiv téměř 55.000 audiovizuálních nahrávek pořízených ve 43 jazycích v 65 zemích světa. Každá nahrávka trvá přes dvě hodiny, takže v archivu je přes 115.000 hodin videozáznamů vzpomínek lidí, kteří přežili genocidu. Institut založil v roce 1994 Steven Spielberg, aby natočil a uchoval svědectví lidí, kteří přežili holokaust.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
53%
 
Spíše ano
21%
 
Ne
23%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 72)