Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Polsko si připomnělo 100. výročí narození papeže Jana Pavla II.

Ze světa / kir / ČTK / 19. května 2020 1:37
Polsko si připomnělo 100. výročí narození papeže Jana Pavla II.

Papež Jan Pavel II.
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Varšava -

Na pozadí silného politického napětí a sporů mezi vládnoucími konzervativci a liberální opozicí o konání prezidentských voleb si v ponděli Polsko slavnostně připomnělo 100. výročí narození papeže Jana Pavla II. Ten bývá ve své vlasti řazen mezi největší Poláky 20. století. V zemi se podle agentury AFP při řadě poct, bohoslužeb, koncertů a ceremonií zdůrazňovala role polského papeže při pádu komunistických režimů ve východní Evropě.

"Tímto gestem chceme poděkovat Polsku a Janu Pavlovi II. za jejich příspěvek k pádu Berlínské zdi," řekl německý velvyslanec ve Varšavě Rolf Nikel, který předal Muzeu Jana Pavla II. úlomek z Berlínské zdi.

"Náš velký, skvělý krajan Jan Pavel II. změnil běh světových dějin," prohlásil polský premiér Mateusz Morawiecki. "Jeho zásluhou a zásluhou Solidarity (protikomunistického hnutí - pozn. ČTK) komunismus padl a můžeme budovat svobodné Polsko," dodal.

Šéf hlavní opoziční strany Občanská platforma Borys Budka navštívil Wadowice, rodiště Karola Wojtyly, jak znělo papežovo občanské jméno, kde zdůraznil papežovu podporu jednotě Evropy. "Jan Pavel II. a jeho zapojení do procesu přistupování Polska do Evropské unie přispěly k úspěchu velkého referenda, v němž se drtivá většina Poláků vyslovila pro vstup do EU," řekl.

Polská média informovala o liturgii, kterou nynější papež František sloužil před hrobkou Jana Pavla II., jakož i o akcích, které byly na počest polského papeže uspořádány v zahraničí, zejména v Maďarsku a v Litvě.

Karol Wojtyla, narozený 18. května 1920 na jihu Polska, byl zvolený do čela katolické církve 16. října 1978. Zemřel ve Vatikánu 2. dubna 2005. Papež František jej prohlásil za svatého 27. dubna 2014.

"Jan Pavel II. by se dnes dožil 100 let. V jeho životě se proplétaly strašné a bolestné okamžiky s radostnými a krásnými. Přežil ztrátu nejbližších, peklo války a komunismu. Díky neobyčejnému talentu a inteligenci rychle stoupal v církevní hierarchii a současně způsobil, že k němu lnuly davy lidí. Svým pontifikátem překonal mnoho rekordů. Historici mu stále častěji dávají přídomek veliký," napsal zpravodajský server Onet.pl, který při této příležitosti zveřejnil málo známé snímky z rodinného alba Karola Wojtyly.

AFP připomněla, že výročí papežova narození následovalo dva dny po zveřejnění dokumentu o zneužívání dětí v polské církvi, které kryl místní biskup, uvedený v dokumentu bratří Tomasze a Marka Sekielských plným jménem. Podobně tomu bylo i loni v prvém dokumentu bratrů Sekielských. Podle listu Gazeta Wyborcza prokuratura, podřízená ministru spravedlnosti Zbigniewovi Ziobrovi, rozhodla, že nevznese obvinění proti prelátům nařčeným z utajování těchto případů.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
26%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
9%
 
ne
52%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
13%
 
(Počet hlasů celkem: 117)