Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V Polsku poutníci měli problémy s policií, nedodržovali restrikce

Ze světa / kir / ČTK, red. / 26. května 2020 22:02
V Polsku poutníci měli problémy s policií, nedodržovali restrikce

Černá Madona čenstochovská (15. století, Čenstochová, Polsko)
Autor: www.wikipedia. org / Creative Commons

Varšava - Poutníci, kteří se ze středopolského městečka Lowicz vydali na už 365. pouť do kláštera na Jasné Hoře v Čenstochové, na jedno z nejdůležitějších míst pro katolíky v Polsku nedojdou. Kněz, který náboženskou výpravu pořádal, ji ukončil poté, co policie několikrát napomínala poutníky kvůli tomu, že nedodržovali zákaz veřejných shromáždění zavedený kvůli koronaviru.

Asi 150 poutníků vyrazilo v pondělí po ranní bohoslužbě z Lowicze a do jasnohorského kláštera, kde je vystaven slavný obraz Černé madony, chtěli dojít v sobotu, den před Letnicemi. Letošní pouti přikládali velký význam, protože se koná v době epidemie covidu-19. Podle zástupců katolické církve před 125 lety věřící z Lowicze svými modlitbami přispěli k tomu, že se v jejich městě přestala šířit cholera.

Nicméně letos asi po 30 kilometrech účastníky poutě zastavili policisté a chtěli předložit doklady. "Musíme reagovat, když vidíme porušování zákazu jakýchkoliv veřejných shromáždění, týká se to rovněž činnosti církví," cituje zpravodajská televize TVN24 mluvčí lodžské policie Joannu Konckou. Někteří z poutníků navíc oproti předpisům neměli nasazené roušky a když spatřili policisty, prchali před nimi do polí nebo do lesa. Kněz, který pouť zorganizoval, dostal pokutu 500 zlotých (asi 3048 korun).

Dnes někteří poutníci pokračovali v cestě, ale už roztroušení do malých skupinek, s dostatečnými rozestupy a s rouškami na nose a ústech. Policie je ovšem znovu kontrolovala a ti, které poučovala o jejich povinnostech už v pondělí, dostali pokutu. Kněz pouť předčasně ukončil.

Klášterní komplex na Jasné Hoře je centrem mariánského kultu v Polsku. Ročně ho navštíví několik milionů poutníků a turistů. Věřící se v klášteře modlí před obrazem Černé madony, kterému je připisována moc působit zázraky.

Podle informací z dnešního dopoledne se v Polsku koronavirem doposud nakazilo 21.867 lidí, z nich 1013 zemřelo. Polsko se pak navzdory tvrdé karanténě a striknímu uzavření hranic, stalo z našich sousedů zemí s nejvyšším počtem aktuálně nemocných pacientů. Po celý květen počet nově nakažených rostl každý den o cca 2% (v ČR pod 1%, v Německu okolo 0,5%). Dnes poprvé došlo podle statistik k mírnému poklesu nemocných a k výraznějšímu nárůstu počtu uzdravených.  Nejvíce nových případů nákazy je nadále ve Slezském vojvodství, kde se podobně jako v Moravskoslezském kraji koronavirus rozšířil mezi horníky a jejich blízkými. Horníci, podobně jako jejich nakažení kolegové na Karvinsku, mají většinou jen mírné nebo dokonce žádné příznaky nemoci. V uplynulých týdnech se stali terčem nenávistných komentářů, podobně jako zdravotníci starající se o pacienty s covidem-19. Prezident Andrzej Duda se jim dnes omluvil za "všechny, kteří se (v době koronavirové krize) chovali neodpovědně až zle.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
69%
 
Ano, ale až bude po válce
6%
 
Ne
18%
 
Nevím
6%
 
(Počet hlasů celkem: 341)