Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Olomoucké arcibiskupství otevře při Noci kostelů v pátek 12. června na 120 objektů

Kraje: Olomoucký / kir / ČTK / 7. června 2020 16:46
Olomoucké arcibiskupství otevře při Noci kostelů v pátek 12. června na 120 objektů

Katedrála sv. Václava v Olomouci
Autor: Wikipedia.org / xkomczax / Creative Commons

Olomouc -

Olomoucké arcibiskupství se chystá ve své arcidiecézi otevřít příští pátek při Noci kostelů na 120 objektů včetně kaplí a modliteben. Letošní ročník sice poznamená opatření související s nemocí covid-19, přesto však nebude chybět řada zajímavých doprovodných programů. Důraz bude tentokrát kladen především na prostor k rozjímání a modlitbám, informoval ČTK mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

"Doznívající epidemiologická opatření i obyčejný zájem o druhého nabádají spíš ke komornějšímu prožití, to ale nemusí nijak škodit, vždyť kostel sám je program a pozvat druhé, aby chvíli setrvali v jeho tichu, je to nejlepší, co jim můžeme nabídnout," uvedl k letošnímu ročníku olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Podle jeho výzvy se zachovali mnozí pořadatelé. V reakci na epidemiologická opatření upustili od přípravy programové nabídky a soustředí se na zpřístupnění kostela především jako prostoru k modlitbě a rozjímání a také jako místa, kde lze v noční atmosféře poznávat díla architektů, sochařů, řezbářů či malířů, uvedl Gračka.

Například v kapli na hradě Lukov nedaleko Zlína pořadatelé zvou návštěvníky k meditaci za svitu svíček či pozorování noční oblohy dalekohledem. Uherskobrodský kostel Neposkvrněného početí Panny Marie vystaví Strom modliteb, ze kterého si každý bude moci nějakou utrhnout a odnést domů. Některé kostely přiblíží své duchovní a kulturní bohatství za pomoci průvodců, například v olomoucké kapli Božího Těla se této role zhostí studenti místní univerzity.

Hojně využívané jsou letos výstavy. "Olomoucká katedrála sv. Václava nabídne panelovou výstavu k výročnímu roku sv. papeže Jana Pavla II. a v nedalekém pravoslavném kostele sv. Gorazda se zase ukáže tvorba malířky Viery Sokolinské, doplněná jejím koncertem," uvedl mluvčí arcibiskupství. Ve Tvarožné Lhotě si návštěvníci budou moci prostudovat výstavu věnovanou Zambii, v Brodku u Přerova kostel zkrášlí speciální květinová výzdoba. Otevřou se i místa běžně nepřístupná, například v Arcibiskupském paláci v Olomouci to bude biskupská kaple, kde si budou moci návštěvníci prohlédnout plastiku Chlebového Krista i videosnímek o pohnutém osudu arcibiskupa Matochy.

Slavnostní zahájení Noci kostelů v olomoucké arcidiecézi se uskuteční v 18:00 v olomoucké modlitebně Bratrské jednoty baptistů za účasti biskupa Antonína Baslera i zástupců dalších zúčastněných církví. Představen bude i průvodce, který zájemce zavede na místa spjatá v Olomouci s osobní přítomností tří světců: sv. Jana Sarkandra, sv. Jana Pavla II. a sv. Matky Terezy.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
26%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
8%
 
ne
47%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
19%
 
(Počet hlasů celkem: 70)