Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ruský soud odsoudil jehovistu na více než šest let do vězení

Ze světa / juml / ČTK / 9. června 2020 23:14
Ruský soud odsoudil jehovistu na více než šest let do vězení

Ilustrační foto: Shromáždění Svědků Jehovových v Sále Království
Autor: wikipedia.org / Wikipedia Commons

Moskva - Soud ve městě Pskov na západě Ruska dnes poslal na 6,5 roku za mříže člena náboženské společnosti Svědkové Jehovovi, která je v Rusku zakázána jako extrémistická organizace. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na obhájce.

Rozsudek vynesený nad jednašedesátiletým Gennadijem Špakovským představuje dosud nejtvrdší trest od roku 2017, kdy nejvyšší soud náboženskou společnost v Rusku zakázal jako extremistickou organizaci a nařídil její rozpuštění. Špakovskij se hodlá proti rozsudku odvolat.

Svědkové Jehovovi, kteří mají své ústředí ve Spojených státech, jsou už roky pod tlakem v zemi, kde se dominantní pravoslavná církev těší přízni prezidenta Vladimira Putina. Pravoslavní duchovní označují jehovisty za nebezpečnou zahraniční sektu, rozvracející státní instituce a tradiční hodnoty. Jehovisté tato nařčení odmítají, poznamenala agentura Reuters.

Svědkové Jehovovi uvádějí, že tři desítky jejich souvěrců jsou nyní v Rusku ve vězení či ve vazbě a více než tři stovky dalších čelí trestnímu stíhání.

Kreml opakovaně používá nejasně formulované zákony proti extremismu k zásahům nejen vůči opozičním aktivistům, ale právě také vůči náboženským menšinám.

"Rusko dnes svévolně uvěznilo dalšího pokojného věřícího, bez ohledu na vlastní ústavu a mezinárodní normy na ochranu lidských práv," uvedl mluvčí náboženské společnosti Jarrod Lopes. Rozsudek městského soudu ve Pskovu je podle něj v rozporu s výzvami pracovní skupiny OSN pro svévolné věznění a dalších mezinárodních představitelů, aby Rusko přestalo zatýkat, stíhat a věznit jehovisty zato, že pokojně vyznávají svou víru.

Soud dosud agentuře Reuters neodpověděl na žádost o vyjádření.

Jehovisté jsou známi svojí misií od dveří ke dveřím, ale také odmítáním služby v armádě a krevních transfúzí, připomněla agentura. V Rusku se k nim hlásí asi 170.000 věřících, po celém světě okolo osmi milionů.

Hnutí založené v roce 1873 ve Spojených státech kazatelem Charlesem Russelem se hlásí ke křesťanství. V Česku jsou Svědkové Jehovovi od roku 1993 registrováni jako církev a při sčítání lidu v roce 2011 se k nim hlásilo na 13.000 osob.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
23%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
23%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 230)