Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Náboženská svoboda ve světě se podle amerických expertů mírně zlepšuje. V řadě zemí netolerance trvá

Ze světa / bohpet / / 14. června 2020 18:21
Náboženská svoboda ve světě se podle amerických expertů mírně zlepšuje. V řadě zemí netolerance trvá

Ilustrační foto
Autor: Pixabay.com

Washington - Komise Spojených států o mezinárodní náboženské svobodě „celkově vnímá pozitivní vývoj náboženské svobody ve světě“. Píše to ve své pravidelné výroční zprávě za rok 2019. Nezávislá federální komise oceňuje zejména pozitivní vývoj v Súdánu po svržení presidenta Omara Al-Bašíra. Zlepšila se i situace v Jižním Súdánu, který je od roku 2012 nejnovějším vzniklým nezávislým státem. Lepší vyhlídky má také Uzbekistán, kde vláda postupně upouští od některých tvrdých omezení a porušování práv v souvislosti s náboženstvím a vírou.

Komisi ale znepokojuje 14 států, ve kterých se vláda angažuje nebo toleruje „systematické, pokračující a šokující porušování“ nejenom náboženské svobody, například mučení, nelidské zacházení, unášení a zadržovaní osob ve vězení bez vznesení obvinění. Mezi země s nejhorším hodnocením patří Čína, Indie, Rusko, Saúdská Arábie a Severní Korea, ale také Barma (Myanmar). V této východoasijské zemi má přitom klíčovou pozici ve vládě Aun Schan Su Ťij, nositelka Nobelovy cenu za mír. Komise dále upozorňuje na zlé podmínky v dalších 15 státech a na řádění islamistických teroristů jako jsou Al-Šabáb v Somálsku a Boko Haram v Nigérii.

Američtí experti se znepokojivě dívají rovněž na Evropu, kde podle nich minulý rok rostl antisemitismus, a to hlavně ve Francii, Itálii, Německu, ale také ve Spojeném království a ve Švédsku. Například ve Francii podle nich došlo k nárůstu antisemitských činů o 27 procent, zatímco ve Spojeném království to bylo o 7 procent víc.

Ve zprávě jsou uvedené i některé země (například Čína), kde trvá pronásledování náboženských menšin a navíc i „export“ nesnášenlivosti za hranice. V některých případech k tomu uvedené země navádí i mezinárodní organizace.

Komise doporučuje vládě USA a Kongresu zavedení cílených sankcí proti jednotlivým zemím a také školení pro diplomaty, aby mohli účinně ovlivňovat místní vlády v otázce náboženské svobody. Současně žádá, aby se monitoroval „vývoz náboženské netolerance za hranice“ daných států prostřednictvím médií, školních učebnic a podpory teroristických skupin a nestátních aktérů, kteří se dopouštějí násilí ve jménu náboženství.

 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete požadavky německé katolické církve za přehnané?
Ano, nejsou v souladu s tradicí a vývojem v celé církvi
37%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, odpovídají současné realitě a znamení doby
59%
 
Spíše ne
1%
 
(Počet hlasů celkem: 112)